Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie placówki nie dostaną pieniędzy z mazowieckiej puli 14 milionów złotych

Janusz Petz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum
14 milionów złotych z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Decyzję o przyznaniu kolejnego już w tym roku wsparcia podjęli radni Województwa Mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Na liście dofinansowanych instytucji nie ma żadnej z regionu radomskiego.

Znaleziono jedynie 140 tysięcy złotych na wsparcie dla dwóch placówek szkolnych w Radomiu. Jest to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które otrzyma 60 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej pod adaptację i przebudowę budynku przy ulicy Stare Miasto 10 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu na zakup i montaż klimatyzacji.

Czy Radom kolejny raz nie traci na tym, że jest w województwie mazowieckim?

Radni Sejmku Samorządowego województwa mazowieckiego podzielili dodatkową pulę ponad 14 milionów złotych wśród szpitali i instytucji kultury w województwie mazowieckim. Wśród obdarowanych nie ma ani jednej instytucji z regionu radomskiego. Pieniądze mają być przeznaczone na niezbędne inwestycje i zakup specjalistycznego sprzętu.

W tym miesiącu tylko w ramach oszczędności przeznaczono ponad siedem milionów złotych na prace remontowe, a kolejnych ponad sześć milionów złotych na wkład własny do projektów unijnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Ponad 6,7 miliona złotych trafi do pięciu mazowieckich placówek medycznych. Najwięcej, bo 3,3 miliona otrzyma Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie na dostosowanie oddziałów szpitalnych do obowiązujących wymagań prawnych.

Wsparcie w wysokości 1,5 milionów złotych dostanie Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na SM w Dąbku. Wśród obdarowanych jest też Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce i Szpital Mazowiecki w Garwolinie.

Z kolei Mazowieckie instytucje kultury dostaną w sumie ponad 7,6 miliona złotych, z czego około 950 tysięcy stanowi dofinansowanie inwestycji w ramach środków z oszczędności, a ponad 6,7 miliona złotych to pieniądze z budżetu województwa na wkład własny do projektów unijnych. Najwięcej, bo 3,8 miliona złotych dostanie Muzeum Mazowieckie w Płocku jako wkład własny na rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Cały projekt ma kosztować 7,2 miliona złotych.
Znalazły się też pieniądze dla Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach, Muzeum Niepodległości w Warszawie. Będą też pieniądze dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze dostanie 300 tysięcy złotych na zakup autobusu dla ekipy organizującej koncerty zespołu.

Każda informacja o rozdziale pieniędzy, w której pominięte są instytucje z południa Mazowsza wzbudza duże emocje w regionie radomskim. Wiadomo, że już od przyszłego roku będzie obowiązywał zaakceptowany przez Komisję Europejską podział statystyczny Mazowsza na Warszawę wraz z ościennymi powiatami i resztę województwa. Umożliwi to większy dostęp do pieniędzy unijnych peryferyjnych powiatów województwa, ale może pozbawić szans na dotacje samą Warszawę, która już w obecnej perspektywie unijnej osiągnęła przeciętny europejski poziom zamożności.

Trudno liczyć na administracyjny podział Mazowsza, który jakiś czas temu postulowali politycy PiS, ale dziś na ten temat wypowiadają się bardzo ostrożnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie