Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014 w Radomskiem: język polski, historia i WOS (wideo)

/Sok/
- Pytania na egzaminie nas nie zaskoczyły, chyba wszystko świetnie poszło – mówili Radosław Szydło, Filip Bugała i Konrad Rosiński, gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum numer 6 w Radomiu po pierwszym dniu zmagań.
- Pytania na egzaminie nas nie zaskoczyły, chyba wszystko świetnie poszło – mówili Radosław Szydło, Filip Bugała i Konrad Rosiński, gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum numer 6 w Radomiu po pierwszym dniu zmagań. Tadeusz Klocek
Od historii, wiedzy o społeczeństwie, po język polski: dwa bloki pytań mieli w środę gimnazjaliści na egzaminach.

Dla uczniów historia zawsze stanowi jakąś zagadkę, bo do końca nie wiadomo, co może pojawić się w arkuszu pytań. Wielu zgadywało, że część pytań będzie odnosiło się do ważnych rocznic, jakie w tym roku wypadają: sto lat od wybuchu I wojny światowej, 70 lat od powstania warszawskiego, czy 25 lat wolnej Polski. Ale tych zagadnień nie było.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 z polskiego - ODPOWIEDZI - ARKUSZE - TESTY

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 z historii i WOS - ODPOWIEDZI - ARKUSZE - TESTY

Arkusz egzaminacyjny z historii i WOS zawierał 24 zamknięte zadania. Uczeń sam wybierał odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. Odnosiły się do zamieszczonych w teście tekstów, ilustracji, map.

Jedno z zadań dotyczyło rodu Jagiellonów. Uczniowie mieli zdecydować czy zdania: "Albrecht Hohenzollern został księciem pruskim za panowania w Polsce króla Zygmunta I Starego" i "Następcą Kazimierza Jagiellończyka został jeden z jego braci" są prawdziwe czy fałszywe.

Uczniowie opuszczający salę długo jeszcze dyskutowali o egzaminie.

- Jak poszło? Zobaczymy. Ale dziś nie będziemy się tym martwić. Z polskiego przydawała się znajomość lektur - mówiły gimnazjalistki Agnieszka i Ewa.

Druki testów dotarły do szkół we wtorek rano, przywieźli je kurierzy. Prace były opatrzone kodem. Egzaminator sprawdzający potem test, nie będzie wiedział, kto go pisał.

Gimnazja zadbały, by uczniom nikt nie przeszkadzał. Wszystko było podporządkowane zdającym, młodsze roczniki miały wolne. Oprócz pilnujących na sali, nauczyciele także mieli dyżury na korytarzach.

- Cały egzamin przebiega bez zarzutu, u nas zdaje go 140 uczniów. Mam nadzieję, że wszyscy zdający poradzą sobie z pytaniami - mówi Anna Lasota dyrektorka Publicznego Gimnazjum numer6 Polskich w Radomiu.

Egzamin gimnazjalny ma dać odpowiedź, w jakim stopniu uczeń opanował umiejętności ważne w życiu codziennym i przydatne w zdobywaniu wiedzy w szkole. Której część i egzaminu uczniowie boją się najbardziej?

- Matematyki i fizyki - odpowiadali w większości niemal jednoznacznie sami zainteresowani.
Właśnie w czwartek gimnazjaliści klas trzecich zmierzą się z częścią przyrodniczą, a potem z matematyką. W piątek - ostatnia część egzaminu - język obcy, zwykle angielski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie