Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: geografia była łatwa - oceniali maturzyści w Radomskiem

/Sok/
- Egzamin maturalny z geografii już za nami. Był bardzo prosty, a jedno z pytań dotyczyło parków narodowych – mówiły, od lewej Małgorzata Ofiara, Monika Gos i Monika Pełka, maturzystki V Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta w Radomiu.
- Egzamin maturalny z geografii już za nami. Był bardzo prosty, a jedno z pytań dotyczyło parków narodowych – mówiły, od lewej Małgorzata Ofiara, Monika Gos i Monika Pełka, maturzystki V Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta w Radomiu. Antoni Sokołowski
Duża część maturzystów pisała w środę egzamin z geografii. Pozostali zmagali się z egzaminami ustnymi.

Geografia jest jednym z częściej wybieranych przedmiotów na maturze. Uchodzi za łatwy, ale to może być pułapka. W geografii nie chodzi bowiem tylko o znajomość czytania map. Trzeba wykazać się znajomością ekonomii, gospodarki, nawet stosunków społecznych. Tym razem maturzyście jednak się nie pomylili. Pytania były bardzo proste i chyba na poziomie rozszerzonym łatwiejsze, niż na podstawowym.

Matura 2014: Geografia [ODPOWIEDZI ARKUSZ TESTY podstawa] w serwisie EDUKACJA

- Kto nie zda tego egzaminu na 80 procent, ten frajer - śmiali się uczniowie już po wyjściu ze szkoły.

GÓRSKIE PARKI NARODOWE

Jedno z pytań, jakie znalazło się w arkuszu z geografii na poziomie podstawowym, dotyczyło wymienienia dwóch parków narodowych w Polsce na terenach górskich. Dla porównania - takie pytania pojawiają się na klasówkach w 5 klasie szkoły podstawowej.

- To pytanie było bajecznie proste. Napisałam o Tatrzańskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym. Już po godzinie można było oddać gotowy arkusz z prawidłowymi odpowiedziami, choć sam egzamin trwał o wiele dłużej - mówiła Ania, jedna z maturzystek I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Na maturze były też i inne pytania, jak uzasadnienie, dlaczego od 1980 roku w Polsce spada wydobycie węgla kamiennego.

- Mamy nadzieję, że dobrze napisaliśmy - zapewniali abiturienci.

Według uczniów jedno z trudniejszych zagadnień dotyczyło wyjaśnienia, czym się różni bazalt od kalcytu. Ale i z tym można było sobie poradzić.

KOŃCÓWKA EGZAMINÓW

Zdający geografię dość szybko uporali się z arkuszem zadań.

- W naszym liceum egzamin z geografii zdawało 65 maturzystów w tym 12 na poziomie podstawowym. Wszystkie egzaminy odbywają się bez żadnych problemów - Elżbieta Bartkiewicz, dyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Romualda Traugutta w Radomiu.

Dla uczniów zostało jeszcze kilka wybranych przedmiotów na maturze, wybranych przez maturzystów. W czwartek egzamin pisemny - język rosyjski, poziom podstawowy i rozszerzony. W piątek - niezwykle ważna chemia. To przedmiot wybierany choćby przez tych, którzy planują studia medyczne. Po niedzieli już tylko nieliczni będą zdawać, choćby w poniedziałek język francuski, a we wtorek - informatyka, w środę - język hiszpański. 23 maja - ostatnie egzaminy z języków mniejszościowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie