Darmowa mammografia dla pań w Radomskiem. Sprawdź, gdzie...

  Darmowa mammografia dla pań w Radomskiem. Sprawdź, gdzie będą badania!

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Darmowa mammografia dla pań w Radomskiem. Sprawdź, gdzie będą badania!
  W dniach 7-13 lipca mammobusy odwiedzą na Mazowszu osiemnaście powiatów. Wśród nich znajdą się też te z naszego regionu: grójecki, kozienicki, przysuski i radomski. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie objęte programem profilaktyki raka piersi.
  Darmowa mammografia dla pań w Radomskiem. Sprawdź, gdzie będą badania!
  Badania mają na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w wieku 50 - 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi.

  Mammografia jak podkreślają specjaliści, to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi.

  Polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Jest bezpieczne, bo promieniowanie, które emituje jest porównywalne do RTG zęba.
  Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tak zwanych zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez dotyk.

  Otrzymywany wynik badania przesiewowego, to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, pacjentka otrzyma wytyczne co do dalszego sposobu i miejsca leczenia.

  Jak informuje Ministerstwo Zdrowia rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Tym samym to jednej z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Szacuje się, że co 14 Polka z obecnie żyjących, zachoruje na raka piersi, a co czwarta spośród tych, które zachorują na nowotwór złośliwy będzie miała raka piersi. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.

  Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna - 12 tysięcy rocznie. Na szczęście wiele kobiet zgłasza się do lekarza, gdy nowotwór jest jeszcze we wczesnym stadium. To pozwala podjąć leczenie, a w wielu przypadkach zachować pierś - dzięki zabiegowi oszczędzającemu. Taki zabieg można wykonać w szpitalu na radomskim Józefowie, na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

  Gdzie stanie mammobus?

  Powiat grójecki: 11 lipca, Pniewy 2a (przy przychodni), w godzinach 8-15. Powiat kozienicki: 8 lipca, Głowaczów 1 (przy OSP), w godzinach 9-17. Powiat przysuski: 7 lipca, ulica Kochanowskiego 86 w Wieniawie, w godzinach 9-17; 8 lipca, ulica Wiśniewskiego 7 w Borkowicach, w godzinach 9-17; 9 lipca, ulica Radomska 2a w Potworowie, w godzinach 9-17

  10 lipca, ulica Strażacka w Rusinowie (przy świetlicy), w godzinach 9-17; 11 lipca, Plac Wolności 75 w Gielniowie, w godzinach 9-17. Powiat radomski: 9 lipca, ulica Jagiełły 12 w Pionkach, w godzinach 9-17.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo