6-letnia Kalina idzie dziś do szkoły. A Ty?

6-letnia Kalina idzie dziś do szkoły. A Ty?

Izabela KOZAKIEWICZ kozakiewicz@echodnia.eu

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Kalina Pawłowska ma sześć lat, skończyła przedszkolną zerówkę i dzisiaj idzie do pierwszej klasy.

Kalina Pawłowska ma sześć lat, skończyła przedszkolną zerówkę i dzisiaj idzie do pierwszej klasy. ©Łukasz Wójcik

Pierwszy dzwonek usłyszą tysiące uczniów w Radomskiem
Kalina Pawłowska ma sześć lat, skończyła przedszkolną zerówkę i dzisiaj idzie do pierwszej klasy.

Kalina Pawłowska ma sześć lat, skończyła przedszkolną zerówkę i dzisiaj idzie do pierwszej klasy. ©Łukasz Wójcik

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2012/2013


Będzie w poniedziałek, 3 września w Zespole Szkół Specjalnych imienia księdza Jana Twardowskiego przy ulicy Polnej 17 w Grójcu. Początek uroczystości o godzinie 12.30.Dziś jeszcze na galowo ci młodsi i nieco starsi stawili się w swoich szkołach. Od jura trzeba będzie wziąć plecak i maszerować na lekcje. Nowy rok szkolny to też nowości edukacyjne.

Kalina w poniedziałek do szkoły idzie po raz pierwszy, czekała na ten dzień z niecierpliwością. - Najbardziej się cieszę, że będę się uczyła nowych rzeczy - mówi z uśmiechem pierwszoklasistka.

DEBIUT SZEŚCIOLATKA

Kalina ma sześć lat, skończyła przedszkolną zerówkę i jej rodzice zdecydowali, że pójdzie do pierwszej klasy. Jak mówią państwo Pawłowscy decyzja nie była łatwa i nie od razu ją podjęli.

- Jeszcze o niedawna chcieliśmy posłać Klinę do zerówki - przyznaje Aneta Maciejewska - Pawłowska. - Wszystkie sześciolatki wokół szły do zerówki, chyba pomyśleliśmy, że Kalina też nie powinna iść do pierwszej klasy. Nie chcieliśmy, żeby w klasie była jedynym, albo jednym z nielicznych dzieci w tym wieku.

Całkiem niedawno rodzice dziewczynki zaczęli się zastanawiać nad zmianą decyzji. Postanowili, że poszukają szkoły, w której w klasie przynajmniej większość pierwszoklasistów będzie w wieku ich córki.

- Znaleźliśmy taką szkołę - mówi Aneta Maciejewska - Pawłowska. - Zdecydowaliśmy się, ale przyznaję, że mamy obawy. Zastanawiamy się, czy Kalina jest gotowa emocjonalnie, czy wytrzyma 45 minut na lekcji. Nie wiem, czy podjęliśmy dobrą decyzję, ale gdyby Kalina znowu poszła do zerówki też nie byłabym pewna, że to dobre rozwiązanie.

Pani Aneta absolutnie nie zgadza się natomiast z opinią, że posyłanie sześciolatków do szkoły to skracanie im dzieciństwa. - Dzieciństwo trwa, kiedy mają sześć, siedem, czy osiem lat - tłumaczy. - Myślę, że my po prostu nie lubimy zmian. Stąd taki opór.

W samym Radomiu do pierwszej klasy pójdzie w tym roku ponad dwa tysiące dzieci, w tej grupie będzie 219 sześciolatków.

MNIEJ SZKÓŁ, MNIEJ UCZNIÓW

Kalina jest pierwszoklasistką i dopiero pozna swoją szkołę. Ale w naszym regionie jest też całkiem spora grupa dzieci, które choć nie są debiutantami też będą musiały się przyzwyczajać do nowego miejsca. Mowa o uczniach szkół, które znikają z oświatowej mapy. Samorządy regionu radomskiego zdecydowały się na likwidację 23 placówek. Powód to pieniądze i niż demograficzny.

Z mocy ustawy z kolei przestają też istnieć licea profilowane i technika uzupełniające. To nie koniec zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnych. Poważniejsze dotyczą podstawy programowej.

PONDAGIMNAZJALNE NOWOŚCI

Zgodnie z założeniami reformy uczniowie pierwszych klas liceów będą kontynuowali rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych na poziomie podstawowym. W drugiej klasie wybiorą blok przedmiotów, które będą poznawać na poziomie rozszerzonym. Jeśli wybiorą przedmioty ścisłe to dodatkowo będą mieć lekcje z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jeśli podstawią na blok humanistyczny nie znaczy to, że całkiem pożegnają się z fizyką, chemią, czy biologią. Będą je zgłębiać w ramach zajęć dodatkowych, ale już na innym poziomie.

Wszyscy uczniowie nadal będą obowiązkowo uczyć się języka polskiego, matematyki i języków obcych, obowiązkowe będą też zajęcia z wychowania fizycznego.

Szkolny kalendarz 2012/2013

Wiadomo już, kiedy uczniowie będą mieli przerwy w nauce. I tak przerwa świąteczna przed Bożym Narodzeniem zacznie się 23 grudnia i potrwa do 31 grudnia. Ferie zimowe na Mazowszu zaplanowane są od 28 stycznia do 8 lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie w terminie 28 marca - 2 kwietnia. Koniec roku szkolnego wypada 28 czerwca.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (9)

Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy:

Wideo