"Sprytna" firma sprzedaje w Radomiu garnki za... 4 tysiące...

"Sprytna" firma sprzedaje w Radomiu garnki za... 4 tysiące złotych

Tomasz DYBALSKI, dybalski@echodnia.eu

Echo Dnia Radomskie

Echo Dnia Radomskie

"Sprytna" firma sprzedaje w Radomiu garnki za... 4 tysiące złotych

©eco-vital (youtube)

Nasz reporter wybrał się na prezentację garnków przeprowadzoną w Radomiu przez firmę Eco-Vital. Na miejscu przekonaliśmy się jakie chwyty stosują jej pracownicy, żeby zdobyć klientów.
"Sprytna" firma sprzedaje w Radomiu garnki za... 4 tysiące złotych

©eco-vital (youtube)

Jadwiga Rojek, powiatowy rzecznik praw konsumentów:


- W czasie takich prezentacji na wiele sposobów jesteśmy zachęcani do podpisania umowy na miejsc. Zanim zdecydujemy się na zakup warty nawet kilka tysięcy złotych, powinniśmy swoją decyzję przemyśleć, sprawdzić ceny w sklepach, w Internecie. W większości przypadków okazuje się, że ceny na prezentacjach są kilka razy wyższe niż te w innych miejscach sprzedaży.W piątek w "Echu"

W piątek w "Echu"


O technikach stosowanych w sprzedaży bezpośredniej, o tym, jak firmy naciągają ludzi na prezentacjach i więcej przeczytasz w piątkowym wydaniu "Echa Dnia".Firma Eco-Vital, niedawno ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, znalazła nowy sposób na obejście przepisów.
Kłamstwa o realizacji specjalnego unijnego programu, zachęty do wypełnienia specjalnego kuponu, co okazuje się złamaniem prawa i brak możliwości rozwiązania podpisanej już umowy - to nowe chwyty firmy, która sprzedaje zestawy garnków za kilka tysięcy złotych.

WYSTĘPY GWIAZD

Pracownicy firmy stosują chwyty marketingowe albo niezgodne z prawem albo na jego pograniczu. Wszystko po to, żeby wcisnąć zestaw garnków za ponad 4 tysiące złotych. Eco-Vital zasłynął z rozdawanych zaproszeń na występy gwiazd: Jerzego Kryszaka czy Cezarego Pazury. W Radomiu najpierw pokazy tej firmy odbywały się w salach radomskiego Uniwersytetu, ale teraz są organizowane w budynku przy Prażmowskiego 15.

FIRMA UKARANA

W listopadzie spółkę Eco-Vital ukarał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firma ma zapłacić 200 tysięcy złotych między innymi za to, że za odstąpienie od umowy w ciągu 10 dni od jej podpisania żądała 500 złotych.
Tymczasem prawo daje nam możliwość bezpłatnego rozwiązania umowy bez podania przyczyny. Ale zapis ten obowiązuje tylko w przypadku zakupów poza siedzibą przedsiębiorstwa. Eco-Vital zarejestrował więc oddział swojej firmy w... budynku przy ulicy Prażmowskiego .

- W takim przypadku obowiązują zasady dokładnie takie, jak w sklepie i prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje - mówi Jadwiga Rojek, powiatowy rzecznik praw konsumentów i przyznaje, że z takim przypadkiem spotyka się po raz pierwszy.

POLECENIE NIEZGODNE Z PRAWEM

W czasie prezentacji garnków wszyscy uczestnicy otrzymali bon. Trzeba było na nim wpisać swoje dane, podpisać się, wyrażając zgodę na ich przetwarzanie w celach marketingowych, a także "polecić" cztery osoby, podając ich imię i nazwisko, a także telefon lub adres. Każdy, kto wypełnił kupon brał udział w losowaniu nagrody.

- W ten sposób prawo łamią osoby, które taki kupon wypełniły. Podawanie cudzych danych osobowych jest zabronione i osoby polecone mogą wyciągać konsekwencje prawne - tłumaczy Jadwiga Rojek.

Jeśli Eco-Vital wykorzysta podane dane na przykład do wysyłania zaproszeń na swoje pokazy, również złamie prawo.

PROGRAM, KTÓRY NIE ISTNIEJE

Po prezentacji naczyń każdy zainteresowany ich zakupem zapraszany jest na indywidualne rozmowy. W czasie takich rozmów z wyjściowej ceny 8500 złotych za cztery garnki przedstawiciel zszedł do 4100 złotych. Dodatkowo w zamian za oddanie starych garnków zaproponowano nam bezpłatne powiększenie zestawu.

Jak mówił pracownik firmy, wszystko dzięki dofinansowaniu z unijnego programu recyklingowemu. Sprawdziliśmy: z programami finansowanymi z Unii Europejskiej Eco-Vital nie ma nic wspólnego. Kiedy poprosiliśmy o czas do namysłu, usłyszeliśmy, że w późniejszym terminie będziemy musieli zapłacić wyjściową cenę - 8,5 tysiąca złotych. Na zakup w cenie obniżonej o ponad połowę trzeba zdecydować się na miejscu.

Komentarze

Wszystkie komentarze (33) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Oceniamy naszą władzę

Wideo