Radioaktywna chmura z Japonii nad Radomiem. Czy nam zagraża?

Radioaktywna chmura z Japonii nad Radomiem. Czy nam zagraża?

Robert GALIŃSKI

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Radioaktywna chmura z Japonii nad Radomiem. Czy nam zagraża?

©sxc.hu

Naukowcy uspokajają, ale ludzie wykupują jodynę.
Radioaktywna chmura z Japonii nad Radomiem. Czy nam zagraża?

©sxc.hu

Przed blisko dwoma tygodniami, wskutek trzęsienia ziemi i fal tsunami doszło do awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Radioaktywna chmura, która utworzyła się tuż po katastrofie przesuwa się wokół globu i teraz powoli dociera nad Polskę.

Po awarii, jaka miała miejsce w kwietniu 1986 roku na Ukrainie w jądrowej elektrowni Czarnobyl wzrosła świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą promieniowane.
Radioaktywna chmura z uszkodzonego 4 reaktora zalała wówczas całą Europę. Mieszkańcy naszego kraju z racji bliskiego sąsiedztwa geograficznego, byli szczególnie narażeni na złowrogie efekty promieniowania.

To wtedy po raz pierwszy społeczeństwo dowiedziało się szerzej o płynie Lugola, który podawano wszystkim Polakom. Radioaktywna chmura, która nadchodzi z Japonii w niczym nie przypomina tej, która przyszła kilkadziesiąt lat temu z Ukrainy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Naukowcy apelują o zachowanie spokoju i rozwagi, ale mimo to z aptek znika jod i jego pochodne w różnych postaciach. Także w Radomiu zaobserwowano to zjawisko.

W aptekach ludzie wykupują jodynę

- Od momentu awarii w japońskiej elektrowni ludzie stale pytają o jodynę - mówi farmaceutka w jednej z aptek przy ulicy Żeromskiego - Mieliśmy niewielki zapas, który sprzedaliśmy na pniu. W tym momencie nie posiadamy jodyny na stanie, mało tego nie możemy też zamówić w hurtowni, bowiem i oni nie dysponują tym produktem. Dziennie mamy około 5 do 10 osób, które pytają o jodynę - kończy aptekarka.

Jak się okazuje, nie jest tak dramatycznie. Kilka przecznic dalej w innej aptece bez problemu można dostać jodynę.

- Mam jodynę i nie widzę jakiegoś zwiększonego zapotrzebowania - wyjaśnia kierowniczka. - Owszem sprzedaliśmy może kilka butelek więcej, ale ciężko mi powiedzieć, czy jest to spowodowaną sytuacją po awarii w japońskiej elektrowni - kończy pani kierownik.

Bać się czy też nie? Rozmawiamy z ekspertami Państwowej Agencji Atomistyki i pytamy o wpływ chmury znad Japonii na naszez zdrowie. Sprawdzamy też jak są przygotowane służby zarządzania kryzysowego. Czytaj w piątek w wydaniu papierowym "Echa Dnia".

Komentarze

Wszystkie komentarze (15) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Oceniamy naszą władzę

Wideo