Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Środa Popielcowa. W kościele katolickim zaczyna się Wielki Post

Agnieszka Witczak-Armacińska
- Uczestnictwo w mszy świętej w Popielec jest bardzo ważnym i osobistym przeżyciem duchowym - mówi ksiądz Artur Hejda.
- Uczestnictwo w mszy świętej w Popielec jest bardzo ważnym i osobistym przeżyciem duchowym - mówi ksiądz Artur Hejda.
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten okres ma pobudzić katolików do odnowy.

W kościołach katolickim i ewangelickim w Środę Popielcową rozpoczyna się Wielki Post, czas oczekiwania na najważniejsze święta chrześcijaństwa, czyli Wielkanoc.

Podczas nabożeństw księża posypią głowy wiernych popiołem, wypowiadając przy tym słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu jesteś i w proch się obrócisz”.

Ważne święto?

Dlaczego to święto jest tak ważne dla katolików?

- W kalendarzu liturgicznym mamy znacznie ważniejsze święta, Popielec z tego punktu widzenia wcale nie jest na górze hierarchii. Ale dla wiernych i duchownych tradycyjnie to rzeczywiście bardzo ważny dzień. Uczestnictwo w mszy świętej w Popielec jest bardzo ważnym i osobistym przeżyciem duchowym. Oznacza nawrócenie. Dotknięcie prochu, w który się obrócimy, uświadamia, że nasze życie jest drogą do Boga i to doczesne się skończy tu na ziemi - mówi ksiądz kanonik Artur Hejda, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Białobrzegach.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W 1091 roku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele.

40 dni postu

Post trwa 40 dni: od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej (nie są wliczane niedziele). Według ludzi wiary, to najlepszy czas na zastanowienie się nad swoim życiem. To wyrzeczenia, pokuta, zmiana życia w oparciu o naukę Jezusa i Ewangelię.

- Święta paschalne są najważniejsze w naszej wierze. Adwent przygotowuje nas do Bożego Narodzenia, wielki post do Zmartwychwstania Pańskiego. Najpierw Chrystus umrze, ale pokaże nam, że zwycięży śmierć. Wielki Post to czas na wyciszenie, refleksję, rozmowę z Bogiem. Mamy w Kościele wiele nabożeństw, w których uczestnictwo jest drogą do Zmartwychwstania Pańskiego. Obserwuję, że one są dla ludzi bardzo ważne. Ich symbolika skłania do refleksji. Śpiewamy Gorzkie Żale, uczestniczymy w Drodze Krzyżowej i razem przeżywamy ten czas. Nawet dzieci zapamiętują tę symbolikę. To znaczy, że to jest ważne, buduje duchowość - podkreśla ksiądz kanonik Hejda.

Młodzi uznają post?

A jak teraz jest z postem? Rzeczywiście wierni go przestrzegają, zwłaszcza ci młodzi?

- Dużo mówi się o kryzysie w Kościele. A ja tego nie widzę. Ludzie potrzebują spowiedzi i komunii. Przychodzą do kościoła, uczestniczą w jego życiu i post też przeżywają. Także ci młodzi, choć oni inaczej. Oni uciekają od czegoś co jest sformalizowane. Ale potrzebują Kościoła i Boga - opowiada proboszcz białobrzeskiej parafii.


Zobacz także: Orszak Trzech Króli w Radomiu

Źródło: echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie