Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka ludowa w wykonaniu różnych królowała w muzeum w Szydłowcu. Otwarto wystawę instrumentów

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Kapela Piotra Majerczyka (z lewej) z Chabówki wprowadziła gości w klimat podhalańskiej muzyki.
Kapela Piotra Majerczyka (z lewej) z Chabówki wprowadziła gości w klimat podhalańskiej muzyki. Piotr Stańczak
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zorganizowało kolejną wystawę. Otwarcie nastąpiło w piątek, 9 grudnia. Wtedy też rozstrzygnął się piąty Konkurs na Budowę Instrumentów Muzycznych.

W zmaganiach uczestniczyło 38 uczestników z dziesięciu województw. Szczególnie aktywni byli budowniczowie i artyści z Wielkopolski, Mazowsza oraz Małopolski - konkretnie z Podhala. Dyrekcja muzeum wręczyła najlepszym nagrody, zaprosiła też gości na wystawę instrumentów.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku. Starosta Włodzimierz Górlicki, burmistrz miasta i gminy Artur Ludew oraz Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku Mazowsza Zbigniew Gołąbek nagrodzili dyrektor muzeum Anetę Oborny - zarówno za organizację konkursu jak też inną działalność. Muzeum w Szydłowcu to dziś jedyna tego typu instytucja w Polsce, gromadząca zbiory zabytkowych instrumentów muzycznych z różnych części kraju i nie tylko. Dyrektor, odbierając wyróżnienia, dziękowała swoim pracownikom za wysiłek i zaangażowanie. - Z takim zespołem żadne wyzwanie nie będzie nam straszne - przyznała szefowa muzeum. Skierowała także słowa uznania do wszystkich uczestników konkursu.
- Dziękuję budowniczym ludowych instrumentów za wytrwałość, kreatywność, cierpliwość. Mam nadzieję, że przeprowadzimy ten konkurs także w kolejnych latach, prawdopodobnie już w nowej siedzibie - wspominała Aneta Oborny.

Od skrzypiec po gwizdki

Przed publicznością w sali kominkowej wystąpiła trójka nagrodzonych laureatów - Tomasz Kiciński z kapelą dudziarską z Bukowca Górnego w Wielkopolsce, Mateusz Raszewski w trio z basami kaliskimi (prezentujący muzykę znad Prosny) oraz kapela Piotra Majerczyka z Chabówki koło Nowego Targu. Komnaty zamkowe wypełniły charakterystyczne ludowe rytmy. Bawiły się nawet maluchy. Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa, podziękowania za występ. Do zwiedzania wystawy zaprosiła wszystkich następnie jej kurator - Katarzyna Zedel. Po koncertach goście oglądali na ekspozycje różne instrumenty - skrzypce, basy, liry korbowe, małe gliniane gwizdki czy jeszcze inne dzieła artystów i budowniczych.

Wystawa do końca marca 2017 roku

Konkurs współorganizowały: Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło z Warszawy, zarząd główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Przedsięwzięcie dofinansowały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wystawę instrumentów będzie można oglądać do końca marca 2017 roku w siedzibie muzeum w Zamku przy ulicy Sowińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie