Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS w Szydłowcu: nazistowskie gesty w liceum. Starosta odpowiada na zarzuty wobec dyrekcji i uczniów

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Delegacja młodzieży "Sienkiewicza" podczas ślubowania 5 października w Oblęgorku.
Delegacja młodzieży "Sienkiewicza" podczas ślubowania 5 października w Oblęgorku. Archiwum szkolne/Starostwo Powiatowe Szydłowiec
Szydłowieckie Prawo i Sprawiedliwość zarzuca dyrekcji oraz nauczycielom Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza, że dopuścili do profanacji ślubowania uczniów klas pierwszych. Mieli oni podnosić ręce na znak... nazistowskiego pozdrowienia. Sprawę skomentował starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.

Kierownictwo szydłowieckich struktur Prawa i Sprawiedliwości zarzuca dyrekcji oraz nauczycielom z Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza, że dopuścili do… profanacji ślubowania uczniów klas pierwszych. W trakcie uroczystości młodzież miała wnosić ręce na znak… nazistowskiego pozdrowienia.

Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie lokalnych władz Prawa i Sprawiedliwości. Podpisała je szefowa powiatowych struktur, radna sejmiku Mazowsza Agnieszka Górska. Czytamy w nim:

- Ten bulwersujący fakt nie może pozostać bez echa a winni profanacji powinni zostać ukarani.

Piersze informacje TUTAJ: PiS w Szydłowcu zarzuca szkole… profanację ślubowania i nazistowskie gesty

Organem prowadzącym liceum jest Powiat Szydłowiecki. O stanowisko w sprawie ślubowania poprosiliśmy starostę Włodzimierza Górlickiego. Oto ono:

- Ślubowanie klas pierwszych odbywa się w każdym roku. Po sprawdzeniu przebiegu tegorocznych uroczystości informuję, że odbyły się one zgodnie z ceremoniałem obowiązującym w szkole. Każda szkoła w Polsce ustala własne ceremoniały, które niewiele się od siebie różnią. Według nich "ślubujący na sztandar przyjmuje postawę zasadniczą, podnosi prawą rękę, której palce znajdują się na wysokości oczu". Jeśli ktoś chce dopatrzeć się czegoś złego w takim ślubowaniu może mieć skojarzenia z tragicznymi czasami naszej historii, ale... obecnie w całej Polsce ślubowanie uczniów odbywa się właśnie w ten sposób. Niektórzy składają dłoń i wyciągają dwa palce, inni całą dłoń, ale wszyscy ślubując na sztandar podnoszą prawą rękę na wysokość oczy - ocenia starosta.

- Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy nie naruszyli przyjętego ceremoniału ślubowania, a więc nie widzę konieczności wyciągania wobec nich jakichkolwiek konsekwencji. Nie ma powodu "walić w bębny", że w tej szkole dzieje się coś złego bo tak nie jest. Powiadamianie opinii publicznej o powyższej sprawie godzi w interes szkoły jej nauczycieli i uczniów. Jeżeli koś chce wyrazić swoją opinie na temat tego, co dzieje się w szkole powinien zwrócić się do dyrekcji szkoły i wyjaśnić sprawę - dodaje Włodzimierz Górlicki.

- Stoję w obronie dyrektorów i nauczycieli gdyż naprawdę troszczą się oto aby uczniów przygotować do wyzwań dorosłego życia. Czynią to w sposób profesjonalny oddając sprawie całych siebie. Liceum może być wzorem dla innych jeśli chodzi o kultywowanie pamięci narodowej, tradycji i patriotyzmu - komentuje starosta Włodzimierz Górlicki. - Jeżeli pani Agnieszka Górska uważa, że należy zmienić ceremoniał ślubowania klas pierwszych to powinna wystąpić np. do kuratorium oświaty lub Ministerstwa Edukacji Narodowej o opracowanie systemowych, jednolitych zasad postępowania w takich okolicznościach - bo sprawa dot. większości szkół w Polsce. Wtedy zniknie problem. Wszyscy będą postępować tak jak życzą sobie zarządzający polską oświatą - puentuje włodarz powiatu.

Zobacz także: Awantura podczas debaty o bezpieczeństwie w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie