Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowiec. Młodzi lutnicy z klas stolarskich zbudowali skrzypce i pokazali je w muzeum

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Uczestnicy oraz organizatorzy warsztatów podczas spotkania podsumowującego w Zamku.
Uczestnicy oraz organizatorzy warsztatów podczas spotkania podsumowującego w Zamku. Archiwum muzealne
We wtorek, 13 czerwca w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbyło się podsumowanie warsztatów budowy skrzypiec ludowych.

W projekcie wzięli udział uczniowie klas pierwszej i trzeciej stolarskiej w Zespole Szkół imienia Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zajęcia prowadzili: Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego oraz Piotr Sikora z Kuźnicy koło Przysuchy. Młodzież i twórcy ludowi zaprezentowali w Zamku efekty swojej wytężonej pracy – skrzypce dłubane i klejone. Na spotkanie podsumowujące warsztaty przybyli także: Maria Michajłow - dyrektor Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, Sławomir Drabik - szef Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz nauczyciele klas stolarskich Arkadiusz Tarka i Bolesław Cender. Przybyli także inni uczniowie ze swoimi opiekunami.

Dłubali i kleili

Twórcy instrumentów opowiedzieli o tym, jak powstają skrzypce, młodzi o nowych technikach, których się nauczyli oraz o trudnościach, z jakimi może spotkać się początkujący ludowy lutnik. Etapy budowy ukazała projekcja fotografii. Zbigniew Butryn zaprezentował skrzypce, które razem z pierwszoklasistami wykonał tak zwaną metodą dłubaną. Zagrał na nich melodie ludowe ze swojego regionu. Piotr Sikora opowiedział z kolei o procesie powstawania skrzypiec metodą klejoną, której uczyli się przyszli stolarze z klasy trzeciej. Budowniczy z ziemi przysuskiej, który jest również muzykantem, także wykonał na nowym instrumencie melodię z tamtejszego powiatu.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Zedel, specjalista do spraw zbiorów w szydłowieckim muzeum. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i gratulacje od dyrektora tej instytucji Anety Oborny. Młodzi stolarze byli zachwyceni, że instrumenty, które wykonali wraz z mistrzami, wydają tak piękne dźwięki. Może wśród nich jest przyszły lutnik?

Ostatnim etapem spotkania było zwiedzanie ekspozycji stałej oraz czasowej szydłowieckiego muzeum. Młodzi ludzie zapoznali się ludowym instrumentarium oraz z wizerunkami królów Polski. Te drugie znajdują się na ekspozycji „W blasku królewskiego wizerunku”. Warsztaty lutnicze odbyły się w ramach projektu „Ludowe stradivariusy”. Dofinansowały go: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także: INFO Z POLSKI - najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie