Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szydłowiec. Radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie sieci szkół, spór o losy "Kopernika"

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Środowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zamku wywołała bardzo duże zainteresowanie mieszkańców gminy.
Środowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zamku wywołała bardzo duże zainteresowanie mieszkańców gminy. Piotr Stańczak
Radni miejscy w Szydłowcu podjęli w środę uchwałę intencyjną w sprawie nowej sieci szkół w gminie po rządowej reformie oświaty. Wejdzie ona w życie 1 września tego roku.

Nadzwyczajna sesja w Szydłowieckim Centrum Kultury-Zamek wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Przybyli m.in. dyrektorzy gminnych szkół, nauczyciele, rodzice z dziećmi.

Jedna szkoła w dwóch budynkach

Rządowa reforma oświaty likwiduje gimnazja i powraca do systemu ośmioklasowej szkoły podstawowej. To jednak na gminach ciąży obowiązek ustalenia sieci szkół, która będzie obowiązywała od nowego roku szkolnego. W Szydłowcu najwięcej dyskusji wzbudziła przyszłość szkoły przy ulicy Folwarcznej. Obecnie mieści się tam Publiczne Gimnazjum numer 2 imienia Mikołaja Kopernika. Burmistrz Artur Ludew oraz większość radnych optowało za tym, aby budynek tej placówki przekazać Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 imienia Jana III Sobieskiego. W jej obecnej siedzibie przy Wschodniej 19 uczyłyby się dzieci z klas 1-5, natomiast trzy najstarsze roczniki uczęszczałyby na Folwarczną. W ten sposób budynek dawnego „Kopernika” nadal spełniałby swą oświatową rolę, zaś nauczyciele z obecnego gimnazjum zachowaliby większą gwarancję pracy i zyskania etatów w szkole numer 1.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu było dwóch samorządowców - przewodniczący rady Marek Artur Koniarczyk oraz Paweł Surdy. Obaj pracują obecnie jako nauczyciele wychowania fizycznego w „Koperniku”. Są za utworzeniem przy Folwarcznej trzeciej podstawówki w mieście.

Koniarczyk o... „torcie”

- Mam wrażenie, że szkołę tę traktuje się jak tort do podziału, tylko, że nie wszyscy zostali zaproszeni do jego dzielenia - mówił Koniarczyk, który przygotował długie wystąpienie, zawierając w nim wiele krytycznych uwag do projektu uchwały. Burmistrz Ludew tłumaczył, że jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Temat „Kopernika” i sieci szkół mocno poróżnił przewodniczącego Koniarczyka z pozostałymi radnymi. Dorota Jakubczyk, odnosząc się do jego wystąpienia, stwierdziła: - Dziś dał nam pan lekcję, stawiając nas na baczność. My jednak nie likwidujemy szkoły, nauka w tym budynku nadal będzie się odbywała. Nie zamykamy jej, ona tylko się przekształca - argumentowała Jakubczyk.

Po reformie ośmioklasowe podstawówki będą działały w: Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Szydłowcu (będzie podlegała mu filialna szkoła z klasami 1-3 w Zdziechowie) oraz w Majdowie, Sadku i Wysokiej. Za projektem uchwały głosowało dziesięciu z 13 obecnych radnych, przeciwko byli Koniarczyk i Surdy, zaś Agnieszka Ślizak wstrzymała się od głosu. Teraz uchwalony projekt zaopiniuje Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Ostateczny kształt sieci szkół radni ustalą przed 31 marca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie