Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl, koncert i żydowskie specjały. Za nami ósma edycja Mazel Tow w Szydłowcu

/mod/
Mazel Tow zainaugurowała premiera spektaklu pod tytułem "Dzień Gniewu” według Romana Brandstaettera, przygotowana przez Teatr Poezji i Muzyki "U Radziwiłła”.
Mazel Tow zainaugurowała premiera spektaklu pod tytułem "Dzień Gniewu” według Romana Brandstaettera, przygotowana przez Teatr Poezji i Muzyki "U Radziwiłła”. SCKiS Zamek
Dzień Kultury Żydowskiej - to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Szydłowca. W tym roku odbyła się już ósmy raz. Mazel Tow miał miejsce w ubiegły piątek. Tym razem odbył się w gościnnych salach bankietowych Lodowni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SZYDŁOWIECKIEGO

Dla szydłowieckiej publiczności zagrał zespół Berberys, grupa muzyków, na co dzień prezentujących muzykę żydowską i bałkańską.
Dla szydłowieckiej publiczności zagrał zespół Berberys, grupa muzyków, na co dzień prezentujących muzykę żydowską i bałkańską. SCKiS-Zamek

Dla szydłowieckiej publiczności zagrał zespół Berberys, grupa muzyków, na co dzień prezentujących muzykę żydowską i bałkańską.
(fot. SCKiS-Zamek)

Przypomnijmy, że impreza, która osiem lat temu powstała z inicjatywy Sławy Lorenc Hanusz weszła na stałe do kalendarza wydarzeń naszego miasta, organizowanych przez Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu - Zamek. Stała się okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji i muzyki.

SPEKTAKL I KONCERT

Tegoroczne wydarzenie zainaugurowała premiera spektaklu pod tytułem "Dzień Gniewu" według Romana Brandstaettera, przygotowana przez Teatr Poezji i Muzyki "U Radziwiłła".

Akcja dramatu przeniosła widzów w ponury okres II wojny światowej, do klasztoru, położonego gdzieś w Polsce, do którego trafił Żyd, który uciekł z niemieckiej obławy i poprosi zakonników o pomoc. Ta pełna dramaturgii opowieść o miłości do drugiego człowieka, pełna zaskakujących zmian akcji została bardzo dobrze odebrana przez szydłowiecką publiczność. Młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa.

W spektaklu wystąpili: Przeor - Damian Michalski, Julia - Ola Michalska, Blatt - Mateusz Jodła, Born - Damian Ziółkowski, Cichociemny - Kajetan Górlicki, Brat I - Bartek Kasprzyk, Brat II - Kuba Majstrak, Postać - Ola Brzeźniak.
Adaptacją scenariusza i reżyserią zajęła się Sława Lorenc Hanusz.

BERBERYS NA SCENIE

W piątkowy wieczór na uczestników Mazel Tow czekała także prawdziwa gratka muzyczna. W Lodowni wystąpił zespół Berberys. Dla szydłowieckiej publiczności zagrała grupa muzyków, na co dzień prezentująca muzykę żydowską i bałkańską, współpracująca z Teatrem Muzycznym w Lublinie. W czasie ich koncertów usłyszeć można było świetne aranżacje tradycyjnych melodii żydowskich.

Ogromnym atutem występów grupy Berberys były utwory śpiewane w języku hebrajskim, jidish i polskim. W Szydłowcu wystąpili: Marta Butryn (śpiew), Marian Pędzisz (skrzypce, altówka), Krzysztof Pachla (klarnet, saksofon), Stanisław Błach (kontrabas), Zbigniew Smagowski (akordeon).

ŻYDOWSKIE SMAKOŁYKI

Podczas Mazel Tow odbyła się degustacja popularnych przysmaków tradycyjnej kuchni żydowskiej, którą przygotowali właściciele i pracownicy szydłowieckich restauracji i kawiarni.
Współorganizatorem 8. Dnia Kultury Żydowskiej "Mazel Tow" była Sala Bankietowa Lodownia - AiM Orliccy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie