Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Zwoleń. Obchodzono kolejną rocznicę niemieckiego mordu w Karolinie

MAG
75. rocznica niemieckiego mordu w Karolinie koło Zwolenia.
75. rocznica niemieckiego mordu w Karolinie koło Zwolenia. Gmina Zwoleń
75 lat temu Niemcy w Karolinie koło Zwolenia bestialsko zamordowali 55 mężczyzn. W niedzielę 19 marca po raz kolejny odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 18 marca 1942 roku.

Jak informuje portal internetowy gminy Zwoleń, w uroczystościach udział wzięły nie tylko rodziny ofiar ale również przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego przez księży Krzysztofa Badeńskiego i Adama Domańskiego. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Karolina, gdzie w pobliskim lesie znajduje się mogiła ofiar. Delegacje gminy, powiatu, szkół oraz przedstawiciele rodzin złożyli pamiątkowe wieńce i zapalili znicze. Organizatorami uroczystości, oprócz Publicznego Gimnazjum w Sydole imienia jednej z ofiar z 1942 roku, majora Armii Krajowej Mariana Bąka, była burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu.

Tragiczna historia

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć jednego z volksdeutschów, Józefa Jägera, do której doszło w Ranachowie Starym. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły więc pacyfikację terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowości: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów.

Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.

Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina.

Po tym okropnym mordzie oficer niemiecki wygłosił przemówienie, w którym powiedział że Polacy zginęli za nieposłuszeństwo wobec władzy niemieckiej. Rok po tych wydarzeniach okupanci wrócili na miejsce kaźni, by dla zatarcia śladów, spalić ciała pomordowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie