Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy pamiętali o rocznicy niemieckiego mordu w Karolinie (zdjęcia)

./pok/
W uroczystości wzięła udział między innymi grupa rekonstrukcji historycznej ze zwoleńskiego gimnazjum.
W uroczystości wzięła udział między innymi grupa rekonstrukcji historycznej ze zwoleńskiego gimnazjum. M.Celi
W Karolinie odbyły się uroczystości w rocznicę zamordowania 55 mężczyzn przez Niemców. Tego samego dnia podobne uroczystości miały miejsce w Kazanowie.
Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe
Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe

Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć w Ranachowie Starym jednego z volksdeutschów Józefa Jägera. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły pacyfikacje terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowościach: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów. Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.

Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni, którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina.

W niedzielę, w 72 rocznicę zbrodni obchody rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego przez księdza Artura Kowalczyka. Patriotyczny program wykonali uczniowie Publicznego Gimnazjum w Sydole, a dyrektor szkoły Adam Jabłoński przypomniał bolesną historię mieszkańców Karolina i pobliskich miejscowości.

Po liturgii uczestnicy obchodów przenieśli się do lasu koło Karolina, gdzie znajduje się mogiła ofiar, a tuż przy drodze pamiątkowy kamień. Delegacje gminy, powiatu, instytucji, szkół oraz przedstawiciele rodzin złożyli kwiaty

- Sytuacja wojny nie powinna mieć już nigdy miejsca. My Polacy bardzo dotkliwie odczuliśmy skutki II wojny światowej. Dlatego też oddając w tym miejscu szacunek i hołd tym, którzy poświęcili własne życie za wolną Ojczyznę apelujemy o pokój na świecie. - mówiła Bogusława Jaworska, burmistrz Zwo lenia nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Modlitwę w intencji zamordowanych odmówił ksiądz Adrian Jaksęder. Organizatorami niedzielnych uroczystości tradycyjnie oprócz Publicznego Gimnazjum w Sydole był Urząd Gminy i Miasta w Zwoleniu. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz i instytucji oraz szkół obecna była też córka tragicznie zmarłego wówczas Mariana Bąka. W uroczystościach udział wzięły również poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie Liceum Wojskowego oraz działająca przy Publicznym Gimnazjum w Zwoleniu grupa rekonstrukcji historycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie