MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos i wszystko co trzeba wiedzieć o głosowaniu?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W niedzielę, 15 października wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Z okręgu numer 17 obejmującego Radom i wszystkie powiaty regionu wybierzemy dziewięciu posłów i dwóch senatorów. Na co wyborcy muszą zwrócić uwagę podczas głosowania? Jak oddać ważny głos, czy co zrobić, jeśli nie ma nas w spisie wyborów? Odpowiadamy na te pytania.

Wybory 2023 - ponad 600 komisji obwodowych i 130 kandydatów na karcie w wyborach do sejmu w regionie radomskim

Mieszkańcy regionu radomskiego będą głosowali w 638 obwodowych komisjach wyborczych. W okrę gu 17 utworzono 105 nowych komisji, stało się do po nowelizacji kodeksu wyborczego. najwięcej, bo 115 komisji jest w samym Radomiu. W tym jest sześć komisji zamkniętych utworzonych w szpitalach i aresztach. Jak wynika ze statystyk radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w regionie mamy 5194 członków obwodowych komisji wyborczych.

W wyborach do Sejmu 2023 z okręgu numer 17 obejmującym region radomski wystartują następujące ugrupowania ( w kolejności alfabetycznej): Bezpartyjni Samorządowcy, Koalicja Obywatelska, Konfederacja, Komitet Wyborczy Nowa Lewica, Polska Jest Jedna, Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Dobrobytu i Pokoju, Trzecia Droga - Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050.

Będziemy więc wybierać spośród 130 kandydatów z ośmiu zgłoszonych list.

- Na sześciu listach jest po 18 kandydatów, to maksymalna dla naszego okręgu liczba, na jednej jest 10 kandydatów, a na drugiej 10. Karta do głosowania będzie miała niestandardowe wymiary, ale będzie większa od formatu A3 - mówi Anita Bugajny, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu.

W wyborach do Senatu o dwa mandaty powalczy natomiast 8 kandydatów z dwóch okręgów. W okręgu 49 obejmującym powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, przysuski mamy zarejestrowaną trójkę kandydatów. W okręgu numer 50 obejmującym miasto Radom oraz powiaty: radomski, lipski, szydłowiecki, zwoleński mamy pięcioro kandydatów.

ABC wyborcy

Co koniecznie musisz wiedzieć?
Jeśli jesteś w spisie wyborców to w lokalu wyborczym otrzymasz 3 karty do głosowania. Każda karta powinna być opieczętowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Dodatkowo, karta do Sejmu i karta do Senatu powinna mieć wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej, a karta do referendum wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Na pierwszych dwóch kartach – z listą kandydatów do Sejmu oraz z listą kandydatów do Senatu - możemy oddać tylko po jednym głosie, stawiając krzyżyk przy nazwisku jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. W innym przypadku Twój głos będzie nieważny.

Na karcie do głosowania w referendum znajdą się 4 pytania. Na każde trzeba odpowiedzieć stawiając krzyżyk przy odpowiedzi „Tak” lub „Nie”. Jeśli wyborca nie chce brać udziału w referendum, musi to zgłosić komisji.

Co zrobić aby zagłosować?
Należy znaleźć swój lokal wyborczy. Listę lokali można znaleźć między innymi: na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, na tablicy ogłoszeń, w lokalnej prasie lub na słupach ogłoszeniowych.

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę 15 października od godziny 7 do godziny 21.

W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o dokument tożsamości ze zdjęciem na przykład o: dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

- Trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i taki, który pozwoli sprawdzić numer PESEL. Możemy się posłużyć aplikacją mObywatel, ale pamiętajmy że członek komisji może poprosić, aby wylogować się z niej i zalogować w jego obecności. Można też poslużyć się dokumentem, który stracił ważność, bo na przykład jesteśmy w trakcie wyrabiania nowego dowodu osobistego, stary jest nieważny bo ma obcięty rób. Nim można się posłużyć - wyjaśnia Anita Bugajny.

Obwodowa Komisja Wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie albo dopisze Cię do spisu wyborców, jeśli pokażesz jej zaświadczenie o prawie do głosowania, które uprawnia także do głosowania w referendum. Odbiór kart do głosowania potwierdzamy podpisem w spisie wyborców.

Jeśli nie ma nas w spisie wyborczym komisja obwodowa jest zobowiązana do kontakty z właściwym wydziałem ewidencji ludności. W niedziele 15 październik urzędnicy będą pełnili dyżury, aby wyjaśniać właśnie takie sytuacje.

Głosowanie jest tajne.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Jeśli w dniu wyborów nie będziemy przebywać w miejscu stałego zamieszkania też możemy zagłosować. pod warunkiem, że zdążyliśmy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Przysługuje to wszystkim, którzy posiadają aktywne prawo wyborcze i ukończyli 18 lat.

Można to zrobić na dwa sposoby:
1. Wniosek o zmianę miejsca głosowania i dopisanie do listy wyborców.

  • Stacjonarnie – należy pobrać wniosek o zmianę miejsca głosowania (dostępny jest w zakładce Wybory 2023), wypełnić go oraz złożyć w danym Urzędzie Miasta lub Gminy,
  • Przez internet – używając Profilu Zaufanego na stronie internetowej: Zmień miejsce głosowania lub aplikacji mObywatel

2. Pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania - to rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które w dniu wyborów będą przebywać poza stałym miejscem zamieszkania lub w podróży. Z zaświadczeniem mogą się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i zagłosować. Własnoręcznie podpisany wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć do 12 października w danym Urzędzie Miasta lub Gminy.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie