MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa nie tylko o Czerwcu 76 i "żywe" lekcje historii w Radomiu (video)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
- Jesteśmy gotowi na spotkania z uczniami, organizowanie dla nich "żywych” lekcji historii – deklaruje Stanisław Kowalski
- Jesteśmy gotowi na spotkania z uczniami, organizowanie dla nich "żywych” lekcji historii – deklaruje Stanisław Kowalski Łukasz Wójcik
Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 wzbogaca w siedzibie na ulicy Reja w Radomiu swoją ekspozycję i chce, by uczynić z niej stałą wystawę. Jednocześnie też zaoferowało prowadzenie "żywych lekcji historii" dla uczniów.
Niedawno otrzymaliśmy album o milicji z odznaczeniem ORMO – pokazuje Stanisław Kowalski
Niedawno otrzymaliśmy album o milicji z odznaczeniem ORMO – pokazuje Stanisław Kowalski

Niedawno otrzymaliśmy album o milicji z odznaczeniem ORMO - pokazuje Stanisław Kowalski

Stowarzyszenie działa już od dwóch lat, zrzeszając uczestników i pokrzywdzonych w wydarzeniach czerwca 1976 roku, przed dwoma też laty uroczyście otwierano siedzibę na ulicy Słowackiego. Wkrótce potem została jednak zamknięta bowiem okazało się, że budynek, w którym się znajdował się lokal grozi zawaleniem.

Pod długich staraniach Radomski Czerwiec 76 zyskał nową siedzibę na ulicy Reja. Znalazło się w niej miejsce nie tylko na biura i małą salę spotkań, ale także na wystawę o wydarzeniach Czerwca 76. Przygotował ją lat kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej, a składa się na nią kilkanaście plansz z informacji i fotografiami. Teraz wciąż przybywa eksponatów, dołączane są dokumenty i archiwalia. Ale pojawiły się też rzeczy nie związane bezpośrednio z wydarzeniami Czerwca 1976.

- Otrzymaliśmy na przykład odznaczenie "Zasłużony członek ORMO" przyklejone do wydanego w 1971 roku albumu o milicji obywatelskiej - śmieje się Stanisław Kowalski - Dostaliśmy też "Poradnik dla gospodyni wiejskiej" z lat 50-tych ze zdjęciami…Lenina i Stalina. Te książki czy odznaczenie traktujemy jako ciekawostki, które też będziemy chcieli pokazać, gdyż one pokazują PRL.

Członkom stowarzyszenia marzą się gabloty, w których mogliby należycie i bezpiecznie prezentować swoje zbiory. Zamierzają też przygotować pokaz multimedialny. To głównie z myślą o młodzieży, którą zapraszają na "żywe lekcje historii".

- Podczas takich lekcji uczniowie nie tylko obejrzeliby naszą wystawę i zobaczyli pokaz multimedialny, ale też posłuchali naszych relacji - podkreśla Stanisław Kowalski- Takie spotkanie z "żywym człowiekiem" jest najbardziej przekonujące.

Propozycja prowadzenia zajęć dla uczniów radomskich szkół została już przedstawiona prezydentowi Radomia, członkowie stowarzyszenia są gotowi organizować jedną, a nawet dwie lekcje dziennie. Są też otwarci na każdą inną formę współpracy.

- W wakacje nasza siedziba jest czynna od poniedziałku do piątki w godzinach od 12 do 17, po wakacjach będziemy dyżurować w poniedziałki, środy i piątki, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy umawiać się i na inne dni. Wystarczy wcześniej zadzwonić - deklaruje Stanisław Kowalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie