Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Radom w PRL-u" otwarta

Barbara Koś
Wystawę „Radom w PRL-u” przygotowaną przez Muzeum imienia Malczewskiego i Archiwum Państwowe otwarto w piątek w Muzeum imienia Malczewskiego. Była okazja do wzruszeń a także refleksji z minionych lat. Wiele dyskutowano także o polityce.

- O, taką maszynę miałem w domu!...A ja ją mam jeszcze dziś…A takie były buty z Radoskóru! Zobacz, jaka kuchenka gazowa! Miałem ją…
Takie i inne jeszcze okrzyki poprzedziły uroczyste otwarcie ekspozycji „Radom w PRL-u”. Ucichły tylko na moment samego otwarcia, podczas którego prezydent Radosław Witkowski podkreślił wydarzenia polityczne towarzyszące tej epoce i znaczenie wydarzeń radomskiego Czerwca 76 roku. O celach wystawy mówili dyrektor Muzeum, Adam Zieleziński i Archiwum Państwowego, Kazimierz Jaroszek.

Szczegółowe informacje miały dla zebranych kuratorki ekspozycji: Katarzyna Wrona z Muzeum i Anna Jankowska z Archiwum.
--Ekspozycja pokazuje rzeczywistość Radomia w różnych aspektach życia: politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego, począwszy od 1945 roku do 1989 roku – mówiły.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza pokazuje Radom w latach 1945 - 1976, druga - w latach 1980 - 1989.

- W części pierwszej skupiamy się najpierw na trudnych początkach Radomia po wojnie - to lata 1945 - 1950,kiedy kształtowała się nowa władza a potem pokazujemy jej utrwalanie - mówiła Katarzyna Wrona.
Na tym tle uwzględnione są takie zagadnienia jak przemysł, budownictwo mieszkaniowe, szkolnictwo, kultura i codzienność miasta. Przemysł to prezentacja największych zakładów Radomia: Zakładów Metalowych, Radoskóru, RWT, „Blaszanki” a także ich wyrobów. Przypomniane są m.in. modele aparatów telefonicznych wyprodukowanych w Radomskiej Wytwórni Telefonów, maszyny do pisania i maszyny do szycia powstałe w Zakładach Metalowych imienia generała „Waltera”.

Są też zdjęcia pokazujące Radom sprzed kilkudziesięciu lat oraz specjalnie zaaranżowany, typowy dla tamtego okresu pokój z nieodłączną meblościanką i czarno-białym telewizorem. Nie zabrakło też dawnych banknotów, kartek żywnościowych a nawet - ulicznego saturatora.

Jest także mowa o wydarzeniach Czerwca 76, które stały się kulminacyjnym momentem w powojennej historii miasta i kraju: ważnym etapem polskiej drogi do wolności.

- Druga część wystawy to reaktywacja ekspozycji ”Ostatnia dekada” pokazywanej już w archiwum - wyjaśniała Anna Jankowska. -Ukazuje lata "Solidarności" i stanu wojennego w Radomiu.

W tej części wystawa pokazuje radomską drogę do wolności. Widzimy zdjęcia z samych wydarzeń 25 czerwca oraz ze słynnego wiecu na stadionie Radomiaka, gdzie potępiono uczestników protestu. Można też zobaczyć dwie płyty zdjęte z ówczesnego gmachu KW PZPR a także sztandar partii.

Ekspozycja pokazuje również najważniejsze wydarzenia ostatniej dekady przed 1989 rokiem: czasy rodzącej się Solidarności, wprowadzenia stanu wojennego, obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Cała ekspozycja składa się ze zdjęć, afiszy, plakatów i dokumentów tamtych lat utrwalających realia epoki. Autorzy fotografii to m.in. Bronisław Duda, Antoni Żuchowski i Jerzy Szepetowski.
Adresowana jest do ludzi młodych, nie pamiętających tamtej epoki ale także do tych, oraz tych, pamiętających doskonale PRL, a chcących teraz przywołać tamte lata w pamięci.

Czynna będzie do 15 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie