MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawę malarstwa Idowu Oluwaseuna z Nigerii "Coloured Story" otwarto w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Barbara Koś
- Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty- podkreśliłŁukasz Rudecki, dyrektor artystyczny Elektrowni.  Obok Violetta Kotkowska, wicedyrektor Elektrowni i Paweł Witkowski, kurator wystawy.
- Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty- podkreśliłŁukasz Rudecki, dyrektor artystyczny Elektrowni. Obok Violetta Kotkowska, wicedyrektor Elektrowni i Paweł Witkowski, kurator wystawy. Marcin Kucewicz, Elektrownia
Wystawę malarstwa Idowu Oluwaseuna z Nigerii "Coloured Story" otwarta została w piątek, 2 lutego, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Wystawę malarstwa Idowu Oluwaseuna z Nigerii "Coloured Story" otwarto w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty. Należy on do czołówki afrykańskich malarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych.

- Pomysł sprowadzenia jego prac do naszego miasta narodził się podczas wizyty w Berlinie, gdzie zobaczyliśmy kilka jego obrazów - mówił Łukasz Rudecki, dyrektor artystyczny Elektrowni. - Wydały się nam na tyle interesujące, że y pojawił się pomysł, żeby zaprezentować jego prace w Elektrowni. Teraz mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć twórczość tego artysty, bo zgromadzenie tak dużej liczby prac w jednym miejscu nie jest proste.

Wystawę omówił Paweł Witkowski, kurator ekspozycji.

W Elektrowni widzimy kilkanaście wielkoformatowych portretów przedstawiających osoby z głowami owiniętymi tkaniną, z częściowo zasłoniętymi twarzami.

- Obrazy należą do serii "A Coulored Story". Są zapisem anonimowych historii związanych z kolorem ludzkiej skóry. Wyjątkowa uroda i przejmująca symbolika tych prac nie zostawiają widza obojętnym - wyjaśniał Paweł Witkowski.

Artysta dotyka spraw traktowania mniejszości i inności w kulturze afrykańskiej ze względu na odcień cielesnej powłoki. Szczególne miejsce zajmuje problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. Osoby wykluczone przez swoją „inność” są często tematem tabu nawet w społeczeństwach wysokorozwiniętych.

Pośrednio dotyka również przejawów postkolonialnego rasizmu obecnego ciągle w wielu krajach. Artysta w bardzo subtelny sposób, pokazuje nam swoje intencje i odniesienia. Zachęca do poszerzenia wiedzy o sytuacji społecznej, kulturowej i politycznej w Afryce. Ale czy tylko w Afryce?

Jak podkreślił Paweł Witkowski, Oluwaseun po mistrzowsku i z wielką precyzją tworzy malarskie narracje. Miejscami ociera się o hiperrealizm. Podczas studiów przez krótki czas malarz praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień.

Idowu Oluwaseun urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Wystawa czynna do 24 marca.

Zobacz galerię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie