Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół Mikołaja Biskupa w Warce przejdzie remont. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Planowany remont zakłada wymianę dachu.
Planowany remont zakłada wymianę dachu. Facebook/Gmina Warka
Zabytkowy kościół pod wezwaniem Mikołaja Biskupa w Warce przejdzie remont. Jest dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład.

Zabytkowy kościół Mikołaja Biskupa w Warce przejdzie remont. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Mikołaja Biskupa w Warce przejdzie remont. Na miejscu zostaną wykonane prace związane z odrestaurowaniem starego dachu. To potrzebne i wyczekiwane zadanie.

Dzięki współpracy między samorządem a parafią został złożony wniosek o dofinansowanie na ten cel. Finalnie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład pozyskano wsparcie w wysokości 739.900,00 złotych, które zostaną przeznaczone na remont.

Dbałość o dziedzictwo historyczne jest dla nas szczególnie ważne, cieszymy się że dzięki pozyskanej dotacji zostanie odnowiony dach kościoła. Dokładamy wszelkich starań aby dbać o nasze zabytki i pielęgnować lokalną historię

- czytamy w mediach społecznościowych Gminy Warka.

Krótka historia zabytkowego kościoła Mikołaja Biskupa w Warce

Kościół świętego Mikołaja Biskupa to tak zwany duży kościół. Niegdyś posiadał wezwanie świętego Jana Chrzciciela, ponieważ miejsce to obrali sobie pierwsi misjonarze przybyli do Warki, aby ewangelizować pogan. Parafię świętego Mikołaja Biskupa erygowano w XII – XIII wieku. Drewniany kościół, w obecnym miejscu, wzniesiono w XIV wieku i konsekrowano w 1501 roku.

Na początku XVII wieku staraniem księdza Pawła Stefana Goszczyna, restaurowano go, budując mniejszy chór z palonej cegły. Kościół spłonął w roku 1616. W latach 1623-35 odbudowany jako jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i dwoma symetrycznymi kaplicami. Wewnątrz znajdowało się kilka ołtarzy, jeden z nich w 1536 roku ufundowali Bonieccy z Bończy. Świątynia znacznie ucierpiała podczas "potopu” szwedzkiego.

W późniejszych latach zaprojektowano przebudowę na kościół trójnawowy. Dzieło zrealizowano tylko częściowo. Wyremontowany i przebudowany w 1836 r. W następnych latach popadał w ruinę, jego funkcje częściowo przejął kościół pofranciszkański. Gruntowną renowację przeprowadzono w pierwszej dekadzie XX w. Z roku 1610 pochodzą późnorenesansowe ołtarze; główny z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i boczny pod wezwaniem świętej Barbary.

Przy kościele działały liczne bractwa religijne, m. in. Bractwo Bożego Ciała założone zapewne w I poł XVI w. przez ks. Jana Bonieckiego – ówczesnego proboszcza, za zgodą papieża Pawła III. W XVII wieku jeden z dzwonów do wareckiej fary odlano w warsztacie ludwisarskim Daniela Tyma, tego samego, który pracował przy kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie. Legenda głosi, że w podziemiach kościoła świętego Mikołaja Biskupa pochowano Stanisława Ciołka – wielkiego siłacza, znanego w całej Polsce z nadludzkich wyczynów. Przeniósł wielkie kloce drzewa. Wciągnął dzwon na wieżę kościelną w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie