MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Recykling w budownictwie dróg

Redakcja
W 2002 roku w Polsce powstało ok. 3 mln ton odpadów budowlanych. Obecnie z recyklingu otrzymujemy ponad 10 mln ton gotowego surowca. Wachlarz możliwości jego zastosowania jest coraz większy. Recykling staje się koniecznością m.in. w budownictwie drogowym. To nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale przede wszystkim ogromna oszczędność.

Przepisy Unii Europejskiej zobowiązują państwa członkowskie do zastosowania materiałów z recyklingu w budownictwie. Dzięki procesowi recyklingu materiał odpadowy poddawany jest obróbce, która sprawia, że staje się pełnowartościowym produktem o dobrych wartościach użytkowych i ponownie doskonałym surowcem. W budownictwie drogowym istnieje możliwość zastosowania kruszywa i asfaltu z recyklingu zużytych nawierzchni. Uzyskany po obróbce granulat asfaltowy może być stosowany we wszystkich warstwach nawierzchni dróg wszystkich kategorii. W wielu krajach o rozwiniętej technice granulat asfaltowy jest stosowany także w nawierzchniach autostrad.

Przeczytaj też: Nowa restauracja w Kielcach pełna sportowych gadżetów z autografami gwiazd.

- To świetne rozwiązanie proekologiczne, ale i opłacalne. Pozwala bowiem obniżyć koszty eliminując potrzebę wywozu, składowania i utylizacji odpadów. Materiały z recyklingu są również dużo tańsze niż pierwotny surowiec – mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce, jednocześnie zapraszając na wystawę AUTOSTRADA-POLSKA. - Od 8 do 11 maja w Kielcach odbędzie się święto drogownictwa. Przyjedzie tu ponad 1000 firm z 28 krajów całego świata, reprezentanci największych światowych marek i koncernów związanych z branżą budownictwa drogowego, kilkaset ton sprzętu i ponad 20.000 zwiedzających – dodaje Andrzej Mochoń.

Na Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA mowa będzie właśnie o recyklingu. Pod patronatem m.in. Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad specjaliści drogowcy dyskutować będą o materiałach przyszłości.

– Niestety recykling materiałów stosowanych w budownictwie drogowym jest jeszcze w Polsce mało popularny. A już niedługo będzie obowiązkowy. Dlatego w tej kwestii czeka nas dużo pracy i stąd też potrzeba organizacji tego typu konferencji – mówi profesor Dariusz Sybilski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, który objął patronat naukowy nad recyklingowym spotkaniem.

Przeczytaj też: Mnóstwo premier na targach AUTOSTRADA-POLSKA w Kielcach.

– W budownictwie drogowym, które przoduje w stosowaniu materiałów alternatywnych od dawna, stosowane są surowce pochodzące z różnych przemysłów: górniczego, budowlanego chemicznego, energetycznego, i samochodowego-dodaje prof. Sybilski. Materiały te po odpowiednim przetworzeniu są pełnowartościowymi produktami zastępującymi materiały naturalne, a częstokroć poprawiającymi właściwości produktu finalnego, np. guma z opon samochodowych. W Polsce niestety obserwujemy często niechęć inwestorów, powodowaną niewiedzą i strachem, przed zastosowaniem materiałów alternatywnych. Przykładem jest granulat asfaltowy ze zużytych, remontowanych nawierzchni drogowych. Granulat ten jest przetworzonym, segregowanym materiałem uzyskanym z destruktu asfaltowego ze starej nawierzchni. Jest to pełnowartościowy produkt zastępujący częściowo naturalne kruszywo i świeży asfalt. Obecne normy europejskie, a więc i polskie PN-EN, dopuszczają stosowanie granulatu asfaltowego w mieszance mineralno-asfaltowej nawet do 30% w podbudowie bez konieczności uzyskiwania zgody inwestora. Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają na stosowanie nawet większego udziału granulatu w mieszance. W wielu krajach w Europie i USA prowadzi się prace badawcze i pierwsze zastosowania przemysłowe nad zwiększeniem dodatku granulatu asfaltowego do ponad 50% nowej mieszanki mineralno-asfaltowej. Musimy mieć świadomość, że uzyskiwane ze starej nawierzchni kruszywo jest nadal naturalnym kruszywem mineralnym, a asfalt jest asfaltem, choć o zmienionych właściwościach. Zastosowanie odpowiednich dodatków do asfaltu, np. olejów petrochemicznych, przywraca staremu asfaltowi wymagane właściwości. Obawy inwestora przed stosowaniem materiału alternatywnego powinny być rozwiane oceną właściwości finalnego produktu. Postęp w technologii i metodach badawczych właściwości materiałów i produktów pozwalają na rzetelną i miarodajną ocenę ich trwałości, a także trwałości konstrukcji nawierzchni. Upowszechnienie wiedzy o tym powinno usunąć obawy inwestorów – mówi Dariusz Sybilski, jednocześnie zapraszając na konferencję, która odbędzie się na targach w Kielcach w środę, 9 maja od godziny 10 do 15.40.

Przeczytaj też: Izba Skarbowa w Kielcach rozstrzygnęła konkurs na hasło promujące e-PIT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia