Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renomowany producent ciągników

.
Firma Zetor zajmuje się głównie produkcją ciągników i innych maszyn rolniczych. Historia działalności rozpoczęła się w okresie powojennym. Pierwszym z ciągników był Zetor Z 25, który powstał 15 marca 1946 roku. Po upływie 5 miesięcy od wydania pierwszego ciągnika, marka otrzymała swój znak towarowy.

Ciągniki marki Zetor zaczęły tworzenie swej historii w okresie powojennym. Pierwszy ciągnik Zetor Z 25 ma w metryce chrztu datę 15 marca 1946. O pięć miesięcy później Handlowa Izba Rzemieślnicza Republiki Czechosłowackiej wydała znak towarowy dla marki Zetor. Nazwa marki powstała od transkrypcji wymowy litery ,,Z” od Brneńskiej firmy Zbrojovka produkującej pierwsze ciągniki. Do litery ,,Z” dodano ostatnie litery od słowa ,,traktor” w ten sposób powstała nazwa Zetor. W kolejnych latach produkowane coraz to nowsze i unowocześnione maszyny: Zetor 30 lub Zetor 50.

W roku 1947 sprzedano około 3500 ciągników, niektóre z nich trafiły poza Polskę – do Irlandii, Danii i Belgii. Z powodu braku odpowiednich narzędzi nie było możliwe wykorzystanie pełnej zdolności produkcyjnej. Późniejsze znalezienie narzędzi w jaskiniach Morawskiego Krasu w okolicach Brna pozwoliło zwiększyć wydajność. Do toku 1949 wyprodukowano około 2215 ciągników Zetor 15. Ten ciągnik był wyposażony w silniki o mocy zaledwie 15 KM, jego maksymalna prędkość to 22 km/h. Kolejno powstał ciągnik Zetor 25 był przeznaczony na rynek Polski do upraw rzędowych. Następnie zaprojektowano Zetor 30 z systemem wtrysku paliwa oraz wyposażeniem w hydrauliczny podnośnik pługa. Ciągnik Zetor 30 został nagrodzony złotym medalem, lecz później zakazano jego produkcji ponieważ potrzebowano ciągników o większej mocy.

W roku 1949 działalność odnotowuje poziom 10000 sprzedanych ciągników. Rozpoczyna produkcję innych maszyn i części: silniki motocyklowe, broń palna, maszyny do pisania. Kolejne lara przynosiły dalszy rozwój działalności, w 1954 roku założono ośrodek badawczo-rozwojowy. Dzięki niemu pojawił się Zetor Super 35 o mocy 42 KM i wyposażony w silniki czterocylindrowy wysokoprężny. Dodano także dwie nowoczesne części oś centralną wraz z resorami piórowymi i resorowane siedzenie kierowcy. Ciągnik Zetor Super 35 był wówczas najbardziej komfortową maszyną rolniczą. W przeciągu 5 lat do roku 1960 wyprodukowana 21500 ciągników tego modelu.

Popyt na ciągniki gąsienicowe
Nastąpił popyt na ciągniki gąsiennicowe, ponieważ występował niedobór systemów hydraulicznych oraz produkowano słabej jakości opony ciągnikowe. W roku 1956 powstał ciągnik Zetor 35, rozpoznawany przez wielu jako Zetor Super P. Został przedstawiony na targach czechosłowackiego przemysłu maszynowego w Brnie. W przeciągu dwóch lat stworzono, aż 4200 ciągników tego modelu.
Kolejne lata przyniosły ze sobą modernizację ciągnika Super 35 na Super 50. Sprzedaż nowych ciągników dotarła nawet do Ghany i Iraku. W Roku 1968 osiągnięto produkcję 150000 sztuk tych ciągników.

Wykorzystywanie części i modele UR
Lata pięćdziesiąte pozwoliły firmie Zetor na wdrożenie nowatorskiej i progresywnej koncepcji wykorzystywania do produkcji ciągników elementów unifikowanych. Pozwoliło to na używanie identycznych części do konstrukcji różnych modelki maszyn. Dzięki produkcji takich części zyskano usprawnienie serwisu i produkcji maszyn.

Wprowadzono 1 1960 Zetor 2011 z rewolucyjnym zunifikowanym typoszeregiem UR I. Oprócz tego dodano Zetromatic, czyli hydrauliczny system podnoszenia. Umożliwiał on przeniesienie części wagi ciągniętego narzędzia na tylną oś ciągnika polepszając przy tym właściwości trakcyjne maszyny. Modele UR I są wyposażane w czterosuwowy silnik wysokoprężny z wtryskiem paliwa.
Wspólna polityka z Czechosłowacją prowadzi do modernizacji ciągników polskiego Ursusa. Dzięki temu rozpoczyna się konstruowanie ciągnika C-4011 i jego modernizacja. W roku 1966 typoszeregu UR I rozrasta się w kolejny model 5511 o mocy 52 KM. Ciągnik jest bardzo atrakcyjny pod względem wyglądu i nowoczesności. Posiadał sztywną oś przednią w kształcie litery U, hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, nowy silnik i lepszy moment obrotowy. Ciągniki UR I miały wiele typów aż do typ 10 – ciągnika z większą mocą ale mniejszym zużyciem paliwa.

Rok 1968 przynosi nowy model UR II, dzięki temu Zetor staje się światowym producentem ciągników. Wnosi nowoczesne rozwiązania typu: kabina ochronna zabezpieczająca w przypadku przewrócenia, czterocylindrowy silnik wyposażony w wał wyważający, wzmacniacz momentu obrotowego oraz zwiększenie liczby biegów. Crystal zostaje okrzyknięty jako pierwszy ciągnik przeznaczony do ciężkiej pracy z nowoczesnym i oryginalnym typem wzmacniacza. W roku 1980 wchodzi kolejny typ UR II z napędem na wszystkie koła o maksymalnej mocy 160 KM.

Rok 1991 przynosi przedstawienie nowego typoszeregu UR III oraz zastąpienie serii Crystal modelami 10540 i 11540. Ogólną różnicą pomiędzy UR I, UR II i UR III były: wyższej mocy silniki, skrzynie biegów z wzmacniaczem, tylna oś przeznaczona do wykonywania ciężkiej pracy oraz z każdym typem bardziej unowocześniana kabina (dodatkowa ochrona oraz lepsza widoczność). Kolejne lata przynosiły rozwój obecnych maszyn i ich modeli. W roku 2000 właścicielem firmy staje się spółka HTC holding, która ratuje Zetor przed bankructwem.

Kolejne lata rozwoju firmy Zetor przynoszą stałe powstawanie nowoczesnych ciągników: Proxima , Proxima Plus, Proxima Power, Forterra , powrót unowocześnionego Majora i Crystala. Ciągniki podlegają unowocześnianiu i wprowadza się do nich między innymi: większe skrzynie biegów np. z trzystopniowymi wzmacniaczami, wydajniejsze układy hydrauliczne, pomocne wyświetlacze, ochronne i bezpiecznie kabiny oraz wygodne fotele dla kierowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia