Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy w Świętokrzyskiem. Bezrobocie rekordowo niskie [RAPORT]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Stopa bezrobocia w regionie jest rekordowo niska i wynosi 7,6 procent. W kraju to zaledwie 5,2 procent. W województwie świętokrzyskim na koniec lipca 2019 roku bez pracy pozostawało 40 579 osób. W porównaniu z lipcem z lat 2018 i 2017 to odpowiednio o 2829 i 7318 osób mniej.

Lipiec bieżącego roku był kolejnym miesiącem, w którym spadło bezrobocie w Świętokrzyskiem. Stopa bezrobocia jest u nas historycznie niska i wynosi 7,6 procent, ale na tle kraju województwo świętokrzyskie pod tym względem wciąż plasuje się dopiero pod koniec stawki. Statystykom niewątpliwie pomaga sezon letni, kiedy to prace w rolnictwie, przetwórstwie czy budownictwie idą pełną parą.

Bezrobocie w powiatach
Najmniej bezrobotnych jest obecnie w powiecie buskim, Kielcach oraz powiatach włoszczowskim i pińczowskim – odpowiednio; 3,1, 4,9 i po 6,1 procent. Najwięcej osób bez pracy pozostaje nadal w powiatach: skarżyskim, opatowskim i koneckim – odpowiednio 14, 12,2 i 10,7 procent.

W całym regionie systematycznie spada liczba bezrobotnych do 25 roku życia. Na koniec lipca w statystykach urzędów pracy w województwie świętokrzyskim widniało niecałe 5 tysięcy osób, czyli 12,3 wszystkich bezrobotnych w regionie. W statystykach urzędów 54,5 procent stanowią kobiety bez pracy, 56,3 procent to bezrobotni mieszkańcy wsi, a 6,5 procent to bezrobotni niepełnosprawni.

Rynek pracy w Świętokrzyskiem. Bezrobocie rekordowo niskie [RAPORT]

Ponad 80 procent bez zasiłku!
Wśród bezrobotnych największy problem stanowią wciąż osoby z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, bez praktyki lub długotrwale bezrobotne. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach. Na koniec lipca bezrobotnych bez prawa do zasiłku było u nas aż 33 643, czyli 82,9 procent wszystkich osób pozostających bez pracy.

Wsparcie dla firm
Dla przedsiębiorczych Wojewódzki Urząd Pracy ma nowe propozycje. Jeszcze w tym roku uruchomi ponad 80 milionów złotych z puli środków unijnych na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. To jeden z priorytetów obecnego zarządu województwa i nowej dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W październiku ogłoszony zostanie konkurs na dofinansowanie projektów, w których osoby po 30 roku życia, w szczególnej sytuacji na rynku pracy, będą otrzymywać dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Wyłonieni przez Wojewódzki Urząd Pracy w konkursie operatorzy udzielą ponad 700 dotacji (kwota dotacji to 23 tysiące zł) na założenie własnej firmy.

Jak podkreśla dyrektor Aleksandra Marcinkowska, wpłynie to na trwałość biznesową nowych firm i sprawi, że biznesplany będą lepiej przemyślane.

Powód do zadowolenia mają też mali i średni przedsiębiorcy z naszego regionu – wkrótce ruszy nowa odsłona Bazy Usług Rozwojowych. To tysiące profesjonalnych szkoleń, kursów, studiów podyplomowych, z których korzystać będą mogli sami przedsiębiorcy i pracownicy firm, w tym osoby prowadzące działalność na własny rachunek. Refundacja usług rozwojowych zaczerpniętych z bazy będzie sięgać 80 procent całkowitych kosztów. Limit środków na 1 pracownika to 6 tysięcy złotych, natomiast na przedsiębiorstwo korzystające z bazy, w perspektywie do 2023 roku – aż 60 tysięcy. Skorzysta na tym blisko 900 mikro, małych i średnich firm, a kwalifikacje podniesie co najmniej 7 tysięcy pracowników z całego regionu.

Zawody nadwyżkowe i deficytowe w regionie
W 2019 roku największe braki kadrowe są w powiatach: opatowskim, starachowickim, koneckim i sandomierskim, Kielcach, staszowskim, ostrowieckim, buskim, skarżyskim, kieleckim i włoszczowskim. W tych powiatach brakuje przede wszystkim: fryzjerów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, lekarzy i spawaczy. Najwięcej zawodów nadwyżkowych jest w Kielcach i w powiatach: staszowskim, koneckim i skarżyskim, starachowickim. Na tych rynkach pracy największy problem ze znalezieniem zatrudnienia mają: ekonomiści, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Prognozy na 2020 rok zakładają między innymi dalszy spadek zapotrzebowania na: przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - - wymiana prawa jazdy uderzy nas po kieszeni, dotyczy każdego kierowcy

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek pracy w Świętokrzyskiem. Bezrobocie rekordowo niskie [RAPORT] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia