MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sady obsypane kwieciem, a pszczoły w ulach, bo jest za zimno. Owoców może być mniej

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wiśnie obsypały się kwiatami, a czereśnie (na drugim planie) wciąż kwitną
Wiśnie obsypały się kwiatami, a czereśnie (na drugim planie) wciąż kwitną Lucyna Talaśka-Klich
Wcześniejsze ocieplenie spowodowało, że nagle zakwitły nie tylko drzewa w sadach, ale i wiele innych roślin. To sprawiło, że pszczoły rzadziej pracowały w sadach, a ostatnio wróciły do uli.  Jest za zimno.

Spis treści

- Rośliny różnych gatunków zakwitły niemal w tym samym czasie, od czereśni i jabłoni po na przykład forsycje czy lilaki - stwierdził Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (pow. bydgoski). -  To stwarza problemy, bo owadów zapylających w sadach jest mniej.

Rzepak wygrywa konkurencję z sadami

- Mamy własną pasiekę z pszczołami miodnymi i przed kwitnieniem, razem z innymi zabiegami w sadach, wykonaliśmy koszenie roślin pod drzewami, żeby pszczoły nie wybierały np. kwiatów mniszka pospolitego  -  powiedział Rafał Grochowalski, sadownik z miejscowości Zduny (pow. brodnicki). - Niestety w pobliżu sadów są pola z kwitnącym rzepakiem. A w naszych sadach grusze są w pełnym kwitnieniu, jabłonie zaczynają kwitnąć.

- Nie pamiętam takiego roku, żeby rzepaki zaczęły kwitnąć tak wcześnie, w naszej okolicy od dziewiątego kwietnia  - powiedział Jacek Paul, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy. - To niedobre dla sadowników, bo pszczoły mając do wyboru kwitnący rzepak lub kwiaty w sadach, wybiorą rzepak.

Murarki i trzmiele też pracują na drzewach

- Pszczoły miodne rzeczywiście wybiorą pożytek na polach rzepaku, ale na przykład murarki zbierają pyłek i nektar kwiatów zazwyczaj do 300 m od gniazda - stwierdziła Małgorzata Kołacz, główny specjalista ds. sadownictwa i ochrony roślin z KPODR w Minikowie, która zwróciła uwagę, że wcześniej pszczoły pracowały także na drzewach owocowych.

A w wierzchucickich sadach pracują nie tylko murarki, ale i trzmiele. Pomimo tego owady nie nadążały z zapylaniem, tym bardziej, że czas kwitnienia w tym roku się skrócił.

Pszczołom jest za zimno, nie opuszczają uli

Sadownicy zwracają także uwagę, że murarki pracują również wówczas, gdy warunki atmosferyczne są mniej korzystne, jest chłodniej. Niestety ostatnie - tak duże - ochłodzenie jest niekorzystne dla wszystkich owadów zapylających.

- U nas słupek rtęci pokazuje sześć stopni Celsjusza, a przy takiej temperaturze pszczoły nie opuszczają uli - stwierdził 16 kwietnia (rano) Jacek Paul, który ma rodzinną pasiekę koło Gniewkowa.

To też może Cię zainteresować

- U nas jest 7-8 stopni C - dodał Rafał Grochowalski. - Pszczoły nie latają, więc można przypuszczać, że to wpłynie na mniejsze zbiory owoców. Wieje, a niektóre badania dowodzą, że także wiatr ma wpływ na zapylanie, chociaż głównymi zapylaczami są pszczoły.

Z powodu wietrznej pogody murawa w wielu sadach pokryła się białymi płatkami należącymi głównie do czereśni. Wiśnie są w pełni kwitnienia, podobnie jak grusze i niektóre śliwy. Jabłonie najczęściej dopiero wchodzą w ten okres.

Przymrozki mogą okroić plony

Nagłe spadki temperatury budzą spory niepokój sadowników. Tym bardziej, że w najbliższych dniach możliwe jest większe ochłodzenie, w nocy mogą występować nawet przymrozki.

- Jeśli kwiaty na drzewach są już otwarte, to jakakolwiek ujemna temperatura nie jest dla nich dobra - dodał Paweł Pączka. - Przy minus dwóch stopniach straty mogą być spore, ale minus cztery stopnie Celsjusza (przez godzinę czy dwie, podczas wietrznej pogody), są zabójcze.

Sadownicy przygotowują się na walkę z ewentualnymi przymrozkami w sadach. Przygotowują się np. do ogrzewania powietrza między drzewami, stosują zabiegi powodujące zagęszczenie soków komórkowych w drzewach.

Przy tak kapryśnej pogodzie spodziewają się też większego nasilenia chorób grzybowych. To wszystko przełoży się na wyższe koszty produkcji. Na ceny owoców? Niekoniecznie, bo rynek jest rozchwiany.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska