Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

Redakcja
Politechnika Świętokrzyska, laureat nagrody gospodarczej Skrzydła 2014, kształci przyszłych inżynierów na europejskim poziomie. Jej zasługi dla przygotowania wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej w regionie świętokrzyskim i ciągły rozwój kolejny raz znalazły uznanie w oczach Kapituły konkursu i zaowocowały przyznaniem prestiżowej statuetki.

Jest uczelnią składającą się z pięciu wydziałów: Wydziału Budownictwa i Architektury; Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Na 17 kierunkach, w zakresie ponad 50 specjalności, kształci obecnie około 11 tysięcy studentów.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w siedmiu dyscyplinach: automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, inżynieria produkcji, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, a także prawa do habilitowania w trzech dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn, budownictwo oraz elektrotechnika.

Politechnika Świętokrzyska jest uczelnią w pełni akademicką, oferującą studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Aktualnie zatrudnia 470 nauczycieli akademickich.

Bazę lokalową uczelni stanowią, usytuowane na terenie 22-hektarowego kampusu w centrum miasta, pięć budynków dydaktycznych z halami laboratoryjnymi, unikalne w skali kraju Centrum Laserowych Technologii Metali, nowoczesny gmach Rektoratu i Biblioteki Głównej, hala dydaktyczno-sportowa, nowoczesne audytorium na 600 miejsc, sześć domów akademickich, dwa budynki z lokalami mieszkalnymi, obszerny budynek z siedzibą między innymi klubu „Pod Krechą” oraz hale laboratoryjne i budynki biurowo-dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn w Dąbrowie k. Kielc – tworząc tak zwany „mały kampus” o powierzchni 2,75 hektara.

Znaczącym elementem dla rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej jest działalność inwestycyjna, oparta obecnie na środkach z funduszy europejskich. Pozwoliły one zmodernizować istniejącą zabudowę uczelni, umożliwiły także budowę nowych obiektów dydaktycznych i badawczych oraz unowocześnienie na najwyższym poziomie zaplecza badawczego w laboratoriach. Dzięki tym inwestycjom możliwy jest dalszy rozwój działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej uczelni.

Politechnika Świętokrzyska to uczelnia w pełni akademicka, o uznanym autorytecie w kraju i za granicą. Prawie wszyscy jej absolwenci znajdują zatrudnienie.

Dalszy rozwój Politechniki Świętokrzyskiej jako uczelni technicznej typu uniwersyteckiego, oferującej szeroki wachlarz możliwości kształcenia, uwzględnia kierunki rozwoju regionu oraz zapotrzebowanie na kadrę w regionie.

Stanisław Adamczak

Profesor Stanisław Adamczak, rektor uczelni:

- Politechnika Świętokrzyska jest jedyną publiczną uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim, a Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki jako jedyny prowadzi kształcenie na kierunku geodezja i kartografia, ale programowo dostosowanym do nowoczesnej światowej definicji geomatyki. Należy podkreślić, że w każdym roku akademickim kierunek cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a kandydatom stawiano bardzo wysokie wymagania.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała Politechnice Świętokrzyskiej statuetkę za kierunek geodezja i kartografia.

Kierunek geodezja i kartografia w Politechnice Świętokrzyskiej utworzony został w Politechnice Świętokrzyskiej w roku akademickim 2011/2012 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Był odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu geomatyki, posiadających wiedzę z zakresu pozyskiwania geoinformacji z pułapu naziemnego, podziemnego, podwodnego, lotniczego i satelitarnego, a następnie przetwarzania tej geoinformacji, analizowania, modelowania, wizualizowania i wykorzystania do zarządzania. Po utworzeniu 1 września 2012 roku Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki kierunek ten został przeniesiony na ten wydział. Obecnie kształci się na nim 577 studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia w specjalnościach: pomiary inżynieryjno-przemysłowe i kataster i gospodarka nieruchomościami. W rekrutacji 2014/2015 na I rok przyjętych już zostało 188 studentów, a rekrutacja na studia niestacjonarne, może przynieść kolejnych sto osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia