Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin

Redakcja
Kolejny laureat nagrody gospodarczej Skrzydła 2014 - Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne to instytucja, która realizuje bezpośrednio bądź w partnerstwie szereg projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Jednym z nich jest tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych w Podzamczu koło Chęcin. 5 września bieżącego roku pokazało mieszkańcom naszego regionu projekt niezwykły, którego pozazdrościć mogą nam inne regiony. W Podzamczu ruszyło Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które nagrodziła nasza Kapituła.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci to ogród doświadczeń, taras widokowy oraz ciekawe ekspozycje, które pozwalają na naukę poprzez zabawę, badania i doświadczenie i zgłębianie takich dyscyplin, jak fizyka, chemia, matematyka, medycyna czy robotyka. Służy przede wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej, ale także studentom i kadrze naukowej uczelni.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Wszyscy, którzy odwiedzili już Centrum Nauki, jako pierwsi w Polsce mogli zobaczyć unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana w najbardziej reprezentacyjnych miastach świata, jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago. Od września wystawa dostępna jest, nie w Warszawie czy Krakowie, ale właśnie w województwie świętokrzyskim, w Podzamczu. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu elementów. Najciekawsze z nich to stanowisko interaktywne Kodeks Atlantycki, na którym zwiedzający mogą zapoznać się z największym i najważniejszym kodeksem Leonarda o maszynach, przewracając stronice, analizując interaktywne, trójwymiarowe modele ponad 50 maszyn. Jest tu również Kodeks o Lataniu, który przedstawia studia Leonarda nad lotem ptaków, które były niezbędne do skonstruowania maszyny latającej. Na wystawie znajdują się również stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec, czy też machinę czasu. Oprócz interaktywnych stanowisk wystawa zawiera reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci, między innymi Ostatnią Wieczerzę, a także modele mostu obrotowego, czy tez miasta idealnego.

Centrum Nauki wyposażone jest również w interaktywne eksponaty. Są to: peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyska Newtona czy też laserowa harfa. Każdy odwiedzający, bez względu na wiek czy też zainteresowania, znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Otwarcie Centrum Nauki połączone było z odbywającymi się po raz pierwszy w Polsce Międzynarodowymi Zawodami Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge. Zespoły biorące udział w konkursie miały za zadanie zaprojektować i wybudować łazik marsjański, który prezentował symulącję badań na Marsie. Imprezie towarzyszyła konferencja naukowa „Człowiek w kosmosie”, a jej tematami przewodnimi były edukacja, medycyna i innowacyjność. Polscy i zagraniczni eksperci, reprezentanci branży kosmicznej, przedsiębiorcy i studenci przeprowadzili szereg wykładów skupiających się wokół człowieka, jako istotnego elementu planowanych misji kosmicznych.

Marcin Perz

Marcin Perz, dyrektor:

- Centrum Nauki Leonardo da Vinci rozwija kreatywność i rozbudza ciekawość świata. Poprzez zabawę, badania i doswiadczenia pozwala poznawać fizykę, chemię, matematykę, medycynę czy robotykę. Ma służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej, ale także studentom i kadrze naukowej uczelni. Bardzo ciesze się, że ogromna rola, jaką centrum pełni w zdobywaniu wiedzy i zaspokajaniu ciekawości świata została nagrodzona przez Kapitułę.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Centrum Nauki Leonardo da Vinci to ponad cztery tysiące metrów kwadratowych powierzchni, na której znajduje się najnowocześniejszy sprzęt i ekspozycje z całego świata. Zadaniem centrum jest rozwój kreatywności i rozbudzanie ciekawości świata. W dniu otwarcia 5 września właśnie tu prezentowano niezwykłą wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana w takich miejscach, jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago. W Polsce, to właśnie mieszkańcy Świętokrzyskiego jako pierwsi mają możliwość obejrzenia wystawy. To niezwykłe miejsce nagrodziła Kapituła nagrody Skrzydła 2014 prestiżową statuetką

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia