Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki odwołani z funkcji trenerów reprezentacji

Martin Nowak
Włodzimierz Zawadzki (na pierwszym planie) nie jest już trenerem zapaśniczej reprezentacji Polski juniorów. Sylwester Szymczak
Polski Związek Zapaśniczy odwołał Ryszarda Wolnego i Włodzimierza Zawadzkiego z funkcji trenerów reprezentacji Polski. Ryszard Wolny był selekcjonerem kadry Polski zapaśników w stylu klasycznym, natomiast Włodzimierz Zawadzki pełnił funkcję szkoleniowca kadry juniorów. Powodem odwołania ich z pełnionych funkcji jest brak zadowalających wyników.

Polscy zapaśnicy w stylu klasycznym nie wypadli najlepiej na tegorocznych Igrzyskach Europejskich w Baku. Nie tylko nie zdobyli tam żadnego medalu, ale najlepszym wynikiem polskiego zapaśnika był awans do... 1/8 finału.

Najważniejszą imprezą były jednak mistrzostwa świata, które odbyły się w Las Vegas w pierwszej połowie września. Tam jednak również „biało-czerwoni” nie stanęli na podium. Nie wywalczyli również żadnej kwalifikacji olimpijskiej do Rio.

Efektem niezadowalających wyników reprezentacji jest odwołanie z funkcji trenerów Ryszarda Wolnego oraz Włodzimierza Zawadzkiego. Obaj są mistrzami olimpijskimi z 1996 roku z Atlanty.

Polski Związek Zapaśniczy rozpisał konkurs, na nowego trenera reprezentacji Polski. Chętni mogą się zgłaszać do 23 października. Nowy szkoleniowiec będzie miał trudne zadaniem, bowiem nie będzie miał zbyt wiele czasu na pracę i osiągnięcie wyniku ze swoimi podopiecznymi. Do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro pozostało tylko kilka miesięcy. Kwalifikację do Brazylii będzie można wywalczyć na mistrzostwach Eurpy oraz w dwóch turniejach kwalifikacyjnych, które odbędą się w kwietniu i w maju przyszłego roku.

Zawadzki pochodzi z Polan, jest wychowankiem Orła Wierzbica. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii do 62 kilogramów. Oprócz tego, że prowadził kadrę juniorów, jest również trenerem w Olimpijczyku Radom.

Dwa medale w stylu wolnym
Tymczasem zapaśnicy radomskiego klubu przywieźli dwa medale z młodzieżowych mistrzostw Polski. W zapasach kobiet w kategorii wagowej do 55 kilogramów brązowy medal wywalczyła Sylwia Szulc, natomiast w stylu wolnym młodzieżowców Aleksander Kroczak (kategoria wagowa do 97 kilogramów) stanął na najniższym stopniu podium, a Jakub Rywacki (kategoria do 125 kilogramów)zajął piątą lokatę.

W weekend zawody w Radomiu
W hali Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Kościuszki 7 w Radomiu w najbliższy weekend, odbędzie się Jesienny Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym w ramach 43. Memoriału imienia Władysława Miazio. W zawodach weźmie udział ponad dwustu zapaśników z Polski, ale będą też goście z Ukrainy i Litwy. - Poziom turnieju, jak co roku, będzie na pewno wysoki - mówi Zdzisław Kolanek, trener Olimpijczyka Radom.

Spośród zapaśników radomskiego klubu największe szanse medalowe wydają się mieć Dominik Dudziński, który wystartuje w kategorii do 50 kilogramów oraz Błażej Starzyński (do 63 kilogramów).