Ponad dwa i pół miliona złotych będzie kosztowała przebudowa starego kamieniołomu po nieczynnej kopalni „Józefka” w Górnie.

ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski - przegląd najważniejszych wydarzeń z ostatniego tygodnia

(Źródło:vivi24)

Władze gminy już zachwycają się inwestycją i porównują ją do słynnego amfiteatru Kadzielnia w Kielcach.
Gmina otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Urząd Marszałkowski da ponad dwa miliony złotych. Resztę dołoży gmina.

Co zostanie zrobione? Powstanie ścieżka dydaktyczna, droga dojazdowa do pobliskiej szkoły, całość zostanie ogrodzona, powstanie też iluminacja, a w przyszłości w pobliżu powstanie nawet plac targowy.

- Bardzo ważne jest połączenie ze szkołą (zaledwie sto metrów od kamieniołomu znajduje się Zespół Szkół w Górnie), żeby to wyrobisko geologiczne służyło uczniom do nauki geografii. Wiadomo, że nauka w terenie jest bardzo ważna, a mając takie walory - aż trudno ich nie wykorzystywać. Oprócz nauki geografii będą też mogły odbywać się zajęcia sportowe na naszym stadionie. Będzie również bezpieczne zejście ze skał. Cały teren będzie ogrodzony, a z góry będzie można go podziwiać cały . Całości doda urody wyjątkowa iluminacja świetlna skał w kilku kolorach, żeby każdy mógł podziwiać naszą „Kadzielnię” - zachwyca się wójt Górna Przemysław Łysak. Przewidziany jest też niewielki parking.

To jeszcze nie wszystko, bo w samym środku kamieniołomu znajduje się boisko piłkarskie, na którym swoje mecze rozgrywa miejscowy Gminny Klub Sportowy w Górnie. Zostanie wymieniona murawa. - Od nowości nie była wymieniana, piłkarze skarżą się, że jest nierówna. Teraz w końcu będą mieli dobre warunki do gry i treningów - dodaje wójt Łysak.
Na terenie wokół kamieniołomu w Górnie powstanie jeszcze jedna ciekawa inwestycja. Od strony drogi krajowej numer 74 władze gminy chcą, żeby powstał gminny plac targowy.

- Trwają właśnie prace nad projektem inwestycji. Będziemy aplikować o dofinansowanie, planujemy wybudować go wzdłuż drogi , na wysokości kamieniołomu i stadionu. Można powiedzie, że niebawem całe to wyrobisko po starym kamieniołomie i kopalni zostanie zagospodarowane kompleksowo - wyjaśnia wójt Przemysław Łysak. Prace mają ruszyć w ciągu dwóch miesięcy.