Oczyszczenie jeziorek, wymiana pomostów i powiększenie plaży - to niebawem będzie się działo na Golejowie. Po wielu latach oczekiwań kompleks jeziorek doczeka się wreszcie realnych i dużych zmian. Gmina Staszów otrzymała ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania na projekt rewitalizacji.

Kiedy są upalne dni - Golejów tętni życiem. Ochłody szukają tam mieszkańcy z okolic Staszowa i całego powiatu, a także turyści z całej Polski. I właśnie dla nich mamy doskonałą wiadomość.

Po wielu latach oczekiwań kompleks jeziorek golejowskich doczeka się realnych i dużych zmian. Gmina Staszów po licznych negocjacjach rozszerzyła projekt kompleksowego zagospodarowania terenów zielonych w Staszowie i pozyskała na jego realizację dodatkowe, ponad 2,5 miliona złotych. Dzięki temu, za blisko 3 miliony złotych zostanie odnowiony leśny kompleks jezior w Golejowie.

Gmina Staszów otrzymała na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład własny wyniesie około pół miliona złotych.

Co dokładnie się zmieni?
Inwestycja w Golejowie będzie pierwszym etapem rewitalizacji tego urokliwego miejsca. Zadanie dokładnie nazywa się „Oczyszczenie jeziorek Golejowskich z wymianą pomostów oraz powiększeniem plaży”. Główny nacisk podczas inwestycji położony zostanie na poprawę stanu jezior, dlatego zostaną one poddane odmulaniu za pomocą tzw. refulacji. Dzięki oczyszczeniu radykalnie poprawi się czystość wody.

Procesowi odmulania zostaną po-ddane również kanały łączące poszczególne jeziorka.

W ramach projektu zostaną również wymienione pomosty, natomiast plaża zostanie oczyszczona i powiększona.

Kiedy rozpoczęcie prac?
Jak się dowiedzieliśmy, rozpoczęcie inwestycji planowane jest na jesień tego roku. Zanim to nastąpi będzie podpisanie aneksu do umowy, a następnie przeprowadzona procedura przetargowa i wyłonienie wykonawcy.

Cały projekt, poszerzony o rewitalizację Golejowa planowo musi zakończyć się już jesienią 2019 roku.

Burmistrz komentuje
- To dla nas bardzo dobra wiadomość i cieszymy się, że udało nam się poszerzyć projekt i pozyskać dodatkowe środki finansowe. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć pierwszy, bardzo ważny dla fauny i flory Golejowa etap rewitalizacji - mówi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

Podstawowy projekt - szczegóły
Przypomnijmy, że podstawowy projekt o nazwie „Kompleksowe zagospodarowanie obszarów zielonych na terenie Staszowa” obejmuje trzy obszary. Gmina Staszów pozyskała w ubiegłym roku na jego realizację blisko 6 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Na terenach osiedla Wschód, które dziś są zagrożone degradacją powstanie kompleks zieleni, którego głównym elementem, będzie Park Górników Siarkowych o powierzchni ponad 12 hektarów, zlokalizowany pomiędzy osiedlem Ogrody a osiedlem Wschód. Powstanie tutaj swoista oaza wypoczynku. W projekcie przewidziano stworzenie ścieżki edukacyjnej, budowę domków dla jeży i budek lęgowych dla ptaków. Ponadto alejki, chodniki, ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, boisko wielofunkcyjne, place zabaw czy siłownie zewnętrzne. Nowością będzie stworzenie ogrodu sensorycznego. Wszystko otoczone nowymi drzewami, krzewami i żywopłotami. To nie jedyne zmiany na terenie os. Wschód. W ramach zagospodarowania zieleni nowe nasadzenia pojawią się na tak zwanej skarpie, u zbiegu ulic Kolejowej i Obwodnicy Południowej, wzdłuż Obwodnicy Południowej, a także przy ulicy Łącznik.

Kwota dofinansowania, pozyskanego przez Gminę Staszów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (po uwzględnieniu zmian) wynosi obecnie ponad 8,4 milionów złotych. Wkład własny Gminy Staszów dla całego zadania wynosi prawie 1,5 miliona złotych.


TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
POLECAMY RÓWNIEŻ:Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko


ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Aguilera. Celine. Lewis. Zobacz WOLNE nowości

Źródło:vivi24