Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresową S7 do Warszawy pojedziemy za cztery lata

Janusz Petz
Trasa S7 kończy się na obwodnicy Grójca. Potem aż do Sękocina ruch na drodze krajowej numer 7 spowalniają skrzyżowania ze światłami i ograniczenia prędkości na terenach zabudowanych.
Trasa S7 kończy się na obwodnicy Grójca. Potem aż do Sękocina ruch na drodze krajowej numer 7 spowalniają skrzyżowania ze światłami i ograniczenia prędkości na terenach zabudowanych. GDDKiA
Za cztery lata mieszkańcy regionu będą mogli pojechać do Warszawy szybką trasą na całym odcinku również do Grójca.

Realizacja tej inwestycji zajmie maksymalnie 37 miesięcy. Jeśli tak się stanie, to z nowej trasy skorzystamy w 2019 roku. Wtedy mieszkańcy miejscowości regionu radomskiego przy siódemce będą mogli dostać się z dozwoloną prędkością 110 kilometrów na godzinę do południowej obwodnicy Warszawy.

Obecnie do stolicy jeździmy trasą ekspresową od Jedlanki do końca obwodnicy Grójca. Od Radomia do Jedlanki oraz od obwodnicy Grójca do Sękocina ruch na drodze krajowej numer 7 spowalniają skrzyżowania ze światłami i ograniczenia prędkości na terenach zabudowanych.

Już jest jednak przesądzone, że brakujące odcinki ekspresowej siódemki będą zbudowane w obecnej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014-20.

Jeszcze w tym roku ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę trasy S7 z Grójca do Warszawy. Byłaby ona poprowadzona nowym śladem. Na taką wiadomość czekali z niecierpliwością mieszkańcy całego regionu, a zwłaszcza mieszkańcy powiatu grójeckiego, dojeżdżający do pracy w Warszawie.

Nowy odcinek trasy ekspresowej będzie się zaczynał od końcówki obwodnicy Grójca a kończył na węźle Lotnisko, na południowej obwodnicy Warszawy. Podróżujący nową trasą S-7 będą wjeżdżali do centrum Warszawy poszerzoną ulicą Puławską.

Zobacz też: Budowa zachodniej obwodnicy Lublina (kurierlubelski.pl / x-news)

29-kilometrowy odcinek trasy ekspresowej S-7 z Grójca do Warszawy, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku, pozwoli przede wszystkim, znacznie szybciej niż obecnie dojechać do centralnych dzielnic stolicy, a także na prawy brzeg Wisły. W dalszej perspektywie łatwiej będzie też przejechać przez Warszawę jadąc w kierunku na Białystok, Terespol i do Lublina.

Na odcinku ekspresówki od Grójca do Warszawy ma być osiem wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, 22 wiadukty nad lub pod drogą, kładki dla pieszych i jedno przejście dla dużych zwierząt. Zaplanowano sześć węzłów drogowych: „Zamienie”, „Lesznowola”, „Antoninów”, „Złotokłos”, „Tarczyn Północ”, „Tarczyn Południe”. W przetargu całą drogę podzielono na trzy odrębne odcinki.

Warto przypomnieć, że całkiem niedawno ta część ekspresówki została uwzględniona w programie najważniejszych inwestycji rządowych. O realizację tej inwestycji zabiegali mieszkańcy południowych dzielnic aglomeracji warszawskiej oraz powiatu grójeckiego, którzy zbierali podpisy pod petycją na internetowych portalach społecznościowych.

Od ponad tygodnia dojazd z Radomia do Warszawy jest przynajmniej teoretycznie łatwiejszy dzięki oddaniu do użytku 2,4-kilometrowego łącznika tras S7 i S8 w miejscowości Sękocin i Janki Małe. Dzięki temu omija się zatłoczone niegdyś Janki i Raszyn. Niestety, na nowym wjeździe do stolicy też tworzą się korki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie