MKTG SR - pasek na kartach artykułów

60 tysięcy złotych na restrukturyzację małych gospodarstw. Jak zwiększyć szanse?

Marzena Ślusarz
Właściciele małych gospodarstw rolnych będą mogli ubiegać się o 60 tysięcy złotych premii na restrukturyzację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020. Już dziś radzimy, jak przygotować się do złożenia wniosku, by mieć jak największe szanse na ich otrzymanie.

 

W każdym działaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020 rolnikom stawiane są określone, bywa, że restrykcyjne wymagania. By je spełnić w jak największym stopniu, można w gospodarstwie wprowadzić kilka zmian, które poprawią jego konkurencyjność i zwiększą rentowność, co przyczyni się do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa, w szczególności wyniku zmiany profilu produkcji rolnej. Pora więc, by przeanalizować warunki pozyskania pomocy. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, planowany termin naboru wniosków to pierwszy kwartał 2017 roku.

 

Przypomnijmy, że w myśl przepisów, restrukturyzacja oznacza właśnie zmiany w gospodarstwie, które doprowadzają do poprawy jego konkurencyjności i zwiększenia jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, którą wyraża się w tysiącach euro. W szczególności dotyczy zmian profilu prowadzonej produkcji rolnej.

 

 W ramach restrukturyzacji małych gospodarstw rolnik może uzyskać 60 tysięcy złotych  pomocy w formie premii. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach - 80 procent i 20 procent pod warunkiem prawidłowej realizacji biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji gospodarstwa. Oznacza to, że rolnicy nie ponoszą wkładu własnego. 

 

KRUS,  wielkość ekonomiczna, biznesplan 

 

- O taką pomoc może starać się rolnik, który jest osobą fizyczną ubezpieczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników z mocy ustawy  w pełnym zakresie jako rolnik prowadzącą wyłącznie działalność rolniczą. Co ważne, musi być ubezpieczony w KRUS nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc, w którym rolnik składa wniosek i w tym okresie nie prowadzi innej działalności gospodarczej - wyjaśnia Grzegorz Przysucha, rolnik z Kurowa w powiecie opatowskim i doradca inwestycyjny.

 

Pomoc może być przyznana wnioskodawcy, który prowadzi działalność rolniczą w celach zarobkowych, posiada i użytkuje co najmniej jeden hektar działki rolnej lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ponadto ubiegający się o premię musi posiadać gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tysięcy euro, musi też przedłożyć biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa.

 

- Co ważne, biznesplan powinien przedstawiać koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa, w wyniku której nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa o 20 procent od skali wyjściowej. Ponadto biznes plan oraz wniosek o wsparcie dodatkowo musi zawierać informacje odnośnie posiadanych maszyn i budynków do produkcji rolniczej oraz informację odnośnie struktury produkcji przed i po restrukturyzacji - wyjaśnia Grzegorz Przysucha.  Pamiętajmy, że wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa  przedstawiony w Biznes Planie będzie związany z jego restrukturyzacją - podkreśla specjalista.

Premia może być przyznana tylko raz w czasie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W przypadku małżonków pomoc może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.

 

Na budowy, maszyny, ziemię lub sady

 

Na co więc pozyskane pieniądze można przeznaczyć? - W ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw" katalog inwestycji jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi budowę lub modernizację budynków lub budowli, dalej zakup  nowych maszyn, urządzeń i wyposażenia. Pieniądze można przeznaczyć na sprzęt komputerowy i oprogramowanie - opisuje Grzegorz Przysucha. Premię można zainwestować w sady i plantacje wieloletnie, owocujące dłużej nić pięć lat, można kupić grunty rolne a nawet stado podstawowe zwierząt hodowlane.

 

Diabeł tkwi w punktach

 

O przyznaniu wsparcia decyduje suma punktów wynikająca z  określonych kryteriów wyboru wniosku przez jednostkę weryfikującą.

Doświadczenie pokazuje, że pieniądze bierze się łatwo, zaś większe problemy są wywiązywaniem się z zobowiązań. - Program restrukturyzacji małych gospodarstw obliguje do prowadzenia gospodarstwa przez pięć lat od dnia otrzymania pierwszej raty płatności. Do tego wszystkiego dochodzi obowiązek prowadzenia uproszczonej rachunkowości rolnej oraz osiągnięcie wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa o wspomniane co najmniej 20 procent w stosunku do wyjściowej wielkości ekonomicznej - podkreśla Grzegorz Przysucha.

 

Zastanówmy się, który z warunków można poprawić. Oczywiste, jak prowadzenie gospodarstwa na terenie Polski pomijamy.

– Czy mamy co najmniej hektar użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
– Czy posiadamy gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tysięcy euro,
– Jaki przedłożymy biznesplan dotyczący restrukturyzacji gospodarstwa. Co ważne, biznesplan musi przedstawiać koncepcję restrukturyzacji gospodarstwa, w wyniku której nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, a jego założenia mogą dotyczyć przede wszystkim rozwoju produkcji produktów rolnych, żywnościowych lub nieżywnościowych, a także przygotowania do sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie.
 

Kryteria przyznawania punktów mogą uwzględniać takie aspekty, jak rodzaj planowanej produkcji (np. wyżej punktowana może być produkcja ekologiczna),  wielkość ekonomiczna gospodarstwa, wpływ na realizację celów przekrojowych, ważna będzie kompleksowość biznesplanu, przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Punkty można będzie pozyskać za udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych, jak grupy producenckie, a także kwalifikacje zawodowe rolnika.

 

Działania bez szans

W ramach tej pomocy, premii nie można uzyskać na inwestycje dotyczące plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli kotów rasowych. Premii też nie uzyska osoba, która jest lub była beneficjentem przynajmniej jednego z działań  „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2007-2013, a także działań „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach bieżącego PROWu  2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie