Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

85 lat temu żołnierze z regionu świętokrzyskiego dotarli na Westerplatte

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Polscy jeńcy przy bunkrze Westerplatte
Polscy jeńcy przy bunkrze Westerplatte NAC
85 lat temu w marcu oraz kwietniu 1939 roku żołnierze z regionu świętokrzyskiego dotarli na Westerplatte. Wzięli udział w obronie półwyspu na początku wojny we wrześniu 1939 roku.

85 lat temu żołnierze z regionu świętokrzyskiego dotarli na Westerplatte

W latach 1926-1939 na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojkowa Składnica Tranzytowa. W dniu 17 marca 1939 r. wyjechała na placówkę Westerplatte pierwsza zmiana żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Zmiana składająca się z dwóch podoficerów i 68 szeregowych pod dowództwem porucznika Leona Pająka skierowana została do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Druga tura wyruszyła tydzień później i napotkała na swojej drodze komplikacje. W tym czasie, III Rzesza zajęła litewską Kłajpedę, a polskie dowództwo obawiało się, że kolejnym celem ekspansji Adolfa Hitlera będzie Wolne Miasto Gdańsk wraz z półwyspem Westerplatte. Wymiana załogi w takich warunkach była ryzykowna. Napięcie opadło dopiero po kilku dniach i żołnierze w trzech rzutach zostali przewiezieni do Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ostatnia grupa przybyłych z Kielc żołnierzy dotarła na Westerplatte 5 kwietnia 1939 r., czekając blisko dwa tygodnie w Gdyni

- czytamy na stronie IPN w Kielcach.

Już sam przejazd pociągiem przez Gdańsk budził niepokój wśród żołnierzy – liczne symbole nazistowskie w mieście oraz agresywne podejście niemieckich kolejarzy nie zwiastowały niczego dobrego. Samo położenie placówki, która graniczyła wyłącznie z Wolnym Miastem Gdańskiem było uciążliwe dla pełniących tam służbę polskich żołnierzy. Najcięższy moment nastał 1 września 1939 r., kiedy o godz. 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę, rozpoczynając pierwszą bitwę II wojny światowej.

Historia udziału żołnierzy związanych z regionem świętokrzyskim w obronie Westerplatte jest wciąż mało znana. Będzie ona przybliżana przez historyków z Delegatury IPN w Kielcach. 5 kwietnia, o patronach swojej szkoły – Bohaterach Westerplatte – wysłuchali uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach. W najbliższych miesiącach zostały zaplanowane kolejne spotkania, a ich adresatami będą uczniowie szkół podstawowych i średnich, żołnierze, członkowie klubów seniora, a także osadzeni w Areszcie Śledczym w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie