Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Wojda i kandydaci na radnych do Rady Miasta Kielce z Koalicji Obywatelskiej o konieczności zmian w Kieleckim Budżecie Obywatelskim

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Od lewej: Agata Stachurska - kandydatka na radną do Rady Miasta Kielce, Agata Wojda - kandydatka na prezydentkę Kielc oraz Wiktor Pytlak i Michał Piasecki - kandydaci na radnych do Rady Miasta Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Od lewej: Agata Stachurska - kandydatka na radną do Rady Miasta Kielce, Agata Wojda - kandydatka na prezydentkę Kielc oraz Wiktor Pytlak i Michał Piasecki - kandydaci na radnych do Rady Miasta Kielce. Więcej na kolejnych zdjęciach. Aleksandra Boruch
Rozwój społeczeństwa obywatelskiego to kolejny z postulatów, który w najbliższej kadencji chcieliby realizować kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Kielce, a także kandydatka na prezydentkę Kielc, Agata Wojda. O konieczności zmian w Kieleckim Budżecie Obywatelskim, rozwoju Centrum Organizacji Pozarządowych i propozycji rozszerzenia konsultacji społecznych, opowiedzieli podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach.

Agata Wojda i kandydaci na radnych o społeczeństwie obywatelskim w Kielcach

Na wstępie Agata Wojda kandydatka na prezydentkę Kielc podkreśliła, że największą siłą każdego miasta i każdego samorządu są jego mieszkańcy.

- Oczywiście urząd miasta wyznacza kierunki, a urzędnicy którzy w nim pracują, mają realizować konkretne zadania, ale miasto obywatelskie jest wtedy, kiedy mieszkańcy biorą udział we współrządzeniu miastem. Naszą intencją jako Koalicji Obywatelskiej, jako Platformy Obywatelskiej jest współdziałanie z mieszkańcami i prowadzenie z nimi dialogu. Sama nasza nazwa pokazuje, że ten dialog jest w genotypie naszej siły politycznej i to jest też taki wyróżnik przez wiele lat funkcjonowania w samorządzie - mówiła Agata Wojda.

Zapis transmisji z konferencji kandydatki na prezydentkę Kielc oraz kandydatów na radnych z Koalicji Obywatelskiej, można zobaczyć tutaj:

Dodała, że jest kilka elementów, które mogą wpływać na dobry kontakt z mieszkańcami.

- Jednym z nich jest Centrum Organizacji Pozarządowych. To miejsce, które pięknie się tutaj rozwija. To miejsce, które tętni życiem, które gromadzi społeczników (...) Musimy zadbać także o to, żeby takie funkcje obywatelskie, pro mieszkańcom przenosiły się do centrum miasta. Mówiłam państwu o swoich planach w sprawie budynku przy ulicy Sienkiewicza 76. Już teraz odbywa się tam życie społeczne, działają różne fundacje i różni kreatywni ludzie. Natomiast to także jest przestrzeń, w której mogłyby się znajdować organizacje pozarządowe, które swoją działalnością ożywiałyby tkankę miejską.

Zdaniem kandydatki, kolejnym elementem dialogu z mieszkańcami są konsultacje społeczne. - Konsultacje społeczne, które są prowadzone w formie dostępnej, internetowej przez świetną platformę IDEA Kielce, (...) natomiast konsultacje społeczne powinny wychodzić do tych osób, które niekoniecznie cyfrowo są sprawne. Mamy bardzo dużą sieć klubów seniora, do których to my jako radni, samorządowcy, w przyszłości urzędnicy powinniśmy wychodzić i prowadzić rozmowy, żeby poznać ich myślenie o mieście, bo Kielce powinny być miastem przyjaznym seniorom. Powinniśmy łączyć pokolenia i zderzać różne kierunki i sposoby patrzenia na miasto - przyznała kandydatka.

Agata Wojda ma nadzieję, że w Kielcach zafunkcjonują także pogłębione formy konsultacji społecznych, czyli panele obywatelskie.

Wiele słów padło także na temat Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego i konieczności zmian.

- Z roku na rok Budżet Obywatelski budzi coraz więcej kontrowersji. Po pierwsze dlatego, że niektórzy mieszkańcy się zniechęcają twierdząc, że nie są w stanie przebić się ze swoimi pomysłami. W Budżecie Obywatelskim projektowane są zmiany, które będą wspierać także mniejsze społeczności. Budżet Obywatelski wymaga zmian, żeby nie było wrażenia wśród mieszkańców, że ich energia jest marnowana, że ich aktywność nie jest przez urzędników i przez miasto doceniana - zauważyła.

Dodała, że Budżet Obywatelski wymaga zmian także w zakresie otwarcia się na tereny, które nie są własnością miasta oraz te należące do spółdzielni mieszkaniowych

Michał Piasecki, kandydat na radnego do Rady Miasta z Koalicji Obywatelskiej przypomniał, że 5 lat temu budynek, w którym obecnie mieści się Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach, stał pusty.

- Wspólnie z urzędem miasta znaleźliśmy tutaj przestrzeń żeby działać. Mówię wspólnie z urzędem miasta, ponieważ jest to jeden z tych niewielu obszarów, w których udało się te pozytywne zmiany w tej kadencji wprowadzić, i to jest właśnie jeden z tych obszarów, czyli współpraca z organizacjami pozarządowymi - przyznał Michał Piasecki i dodał, że w ciągu 3-4 lat z usług Centrum skorzystało 150 organizacji pozarządowych.

Zaznaczył, że to miejsce pęka w szwach i brakuje już przestrzeni na instalacje kolejnych biur.

- To wyzwanie na nową kadencję żeby utworzyć filie w Śródmieściu, na przykład przy ulicy Sienkiewicza 76 - filie Centrum Organizacji Pozarządowych, i aby wspólnie wypracować politykę lokalową organizacji pozarządowych w Kielcach.

Kandydat na radnego do Rady Miasta Kielce z Koalicji Obywatelskiej Wiktor Pytlak także zauważa konieczność wprowadzenia zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego Miasta Kielce.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji Agaty Wojdy, kandydatki na prezydentkę Kielc i kandydatów na radnych Koalicji Obywatelskiej

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie