Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Japońska” lekcja geografii w „nowym” koneckim liceum. Specjalnymi gośćmi byli gimnazjaliści

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Marzena Kądziela z gimnazjalistami z Rudy Malenieckiej i ich nauczycielka Wiolettą Flejterską
Marzena Kądziela z gimnazjalistami z Rudy Malenieckiej i ich nauczycielka Wiolettą Flejterską Piotr Stańczak
Co to jest święto hanami? Czy w Kraju Kwitnącej Wiśni dziewczęta chcą być gejszami? Jaka moda panuje wśród młodzieży? Co najchętniej jedzą Japończycy? To tylko niektóre pytania, na które próbował odpowiedzieć gość geograficznego spotkania w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej – Curie dziennikarka Marzena Kądziela.

Od kilku lat nauczycielki z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej – Curie Jolanta Gad i Małgorzata Świtakowska organizują „Geograficzne spotkania na Sportowej”.

– Zapraszamy na nie wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego, z którymi nasza szkoła współpracuje, ale także podróżników, globtroterów, pasjonatów wędrówek po świecie – mówi geografka Jolanta Gad. – Te spotkania odbywają się zazwyczaj dwa razy do roku, po jednym w każdym semestrze. Na widowni zasiadają nasi uczniowie, którzy mają rozszerzoną geografię, ale także grupy gimnazjalne z naszego powiatu. Gimnazjaliści zainteresowani geografią, działający w kółkach geograficznych, realizujący różnorodne tematyczne projekty przybywają ze swymi nauczycielami.

- W lutym tego roku w naszej sali gimnastycznej gościliśmy doktora Tomasza Witesa z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – dodaje nauczycielka geografii i języka niemieckiego Małgorzata Świtakowska. – Naukowiec i podróżnik przybliżył nam niewielki, ale bardzo interesujący kraj, jakim jest Izrael. Młodzież słuchała jego wykładu z zapartym tchem.
Tuż przed Wielkanocą nauczycielki zaprosiły na „Geograficzne spotkania na Sportowej” Marzenę Kądzielę, dziennikarkę „Echa Dnia”, podróżniczkę, fotografkę. – To kontynuacja naszego tegorocznego tematu poświęconego Azji – wyjaśnia Jolanta Gad. – Dzięki prelegentom mogliśmy odwiedzić dwa azjatyckie, całkiem różne kraje.

Na japońskim spotkaniu obecni byli nie tylko młodzi geografowie z „nowego” koneckiego ogólniaka, ale także uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich i Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej. Uczniom towarzyszyły nauczycielki Grażyna Olejnik z Końskich i Wioletta Flejterska z Rudy Malenieckiej.

Marzena Kądziela pokazywała zdjęcia ze swej japońskiej podróży, opowiadała o codziennym życiu, nowinkach technicznych, tradycjach, świątyniach, parkach, modzie, edukacji i wielu innych aspektach życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.
- To była świetna podróż po tym dalekim kraju – podsumowały geografki z „nowego” liceum. – Pani Marzena zabrała nas do Tokio, Kioto, do szybkich pociągów shinkansenów, cudownych parków, świątyń, na tarasy widokowe wieżowców i zabytkowych dzielnic. Jedliśmy wraz z nią owoce morza, sushi, piliśmy tradycyjnie parzoną herbatę.

Warto dodać, że uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej – Curie co roku osiągają geograficzne ogólnopolskie sukcesy. Na Wielkiej Lekcji Geografii organizowanej przez Uniwersytet Łódzki konecka szkoła co roku jest w ścisłej czołówce. W ostatniej edycji ogólnopolskiego konkursu, pod koniec roku 2017, szkoła zarówno indywidualnie jak i zespołowo stanęła na najwyższym podium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie