Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy sukces! Złote medale uczniów z Połańca na wystawie wynalazków w Bangkoku

/s/
Maciej Kowalski, uczeń połanieckiego elektronika, zdobył złoty medal na prestiżowym konkursie wynalazczości w Bangkoku. Złote medale zdobyli też gimnazjaliści z Połańca których w Tajlandii reprezentowali Krzysztof Wójcik i Krystian Zysk.

W dniach od 2 do 6 lutego nasi uczniowie reprezentowali Polskę na międzynarodowych targach IPITEX International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition 2018 w stolicy Tajlandii w Bangkoku.

Złoty medal wśród licealistów zdobył Maciej Kowalski, uczeń IV klasy technikum w Zespole Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej ,,Jędrusie” w Połańcu, którego opiekunem jest profesor Mariusz Zyngier.

Po złote medale sięgnęli też uczniowie Gimnazjum w Połańcu, których w Bangkoku reprezentowali Krzysztof Wójcik i Krystian Zysk pod opieką Jerzego Nowaka.

Maciek oraz zespół naszych gimnazjalistów przywieźli z Bangkoku złote medale, przyznane przez jury konkursu IPITEX. Na wystawie prezentowało się ponad 1000 uczestników z kilkudziesięciu krajów całego świata.

W Bangkoku oprócz uczniów z Połańca, obecni byli profesorowie z Politechniki Częstochowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, instytutów badawczych oraz uczniowie z trzech innych polskich szkół. Podczas pierwszych dwóch dni odbywała się sesja konkursowa podczas, której członkowie jury odwiedzali stoiska, rozmawiali o projektach z ich autorami i oceniali prace wszystkich uczestników. Jury składało się z wielu doktorów i profesorów, którzy na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami i wykładają na uczelniach wyższych.

Oprócz jury nasze stoiska odwiedzały osoby z zewnątrz zaczynając od dzieci ze szkół podstawowych, a kończąc na studentach i dorosłych osobach zajmujących się daną dziedziną projektu.

Projekt Macieja Kowalskiego „System Bezpiecznej Kąpieli”, konkurował już na niejednym konkursie w kraju, zdobywając uznanie jury. Tym razem zdobył także uznanie wśród światowej elity wynalazczości i innowacyjności.

W Bangkoku Alireza Rastegar, prezydent International Federation of Inventors’ Associations, bardzo dobrze ocenił pracę Maćka. Projekt “System bezpiecznej kąpieli” zdobył wcześniej trzecie miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie “Młody Innowator”, trzecie miejsce i tytuł laureata w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. W marcu 2018 Maciej będzie prezentował projekt w zawodach regionalnych konkursu naukowego E(x)PLORY 2018 we Wrocławiu.

Na czym polega system bezpiecznej kąpieli?
Jego celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie kąpieli w wannie, dla osób z niej korzystających - w szczególności osób starszych, chorych, niepełnosprawnych. System monitoruje osobę kąpiącą się - gdy przez 30 sekund nie wykryje żadnego ruchu, nastąpi odcięcie dopływu i otworzy się odpływ wody oraz zostanie uruchomiony alarm.

Wykrywanie zalania w łazience: - pojawienie się wody na podłodze, powoduje uruchomienie czujnika zalania. W kolejnym kroku system odcina dopływ wody i otwiera odpływ.

Tegoroczny sukces ucznia Zespołu Szkół jest potwierdzeniem dobrej pracy nauczycieli Zespołu Szkół z młodymi, zdolnymi uczniami. W poprzedniej edycji IPITEC 2017 Jakub Zyngier wrócił z Bangkoku z dwoma złotymi medalami.
Opiekun Macieja - profesor Maciej Zyngier serdecznie dziękuje za wsparcie i realizację projektu: - Fundacji Wspomagania Oświaty w Połańcu wraz z fundatorem firmą ENEA; Stowarzyszeniu Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów; Zarządowi Powiatu Staszowskiego; firmom ELPOLAB; ELPOŻ; „HEL-PIK” Usługi BHP; Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu; Nadleśnictwu Staszów; pani Danucie Woszczek – przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Połańcu.

Zespół gimnazjalistów z Połańca zaprezentował swój wynalazek - inteligentny stolik dla chorego. Do Tajlandii polecieli liderzy grupy - Krzysztof Wójcik oraz Krystian Zysk. W nowatorskich pracach nad urządzeniem uczestniczyli również Sebastian Papaj, Adam Śledź, Artur Bugaj.

Inteligentny stolik pomoga choremu sterować... domem
- Unowocześniona i zmieniona praca pod tytułem „Inteligentny stolik dla chorego”, której zadaniem jest sterowanie inteligentnym domem przez osobę chorą lub kontuzjowaną, posiada między innymi funkcje otwierania i zamykania drzwi wejściowych przy użyciu specjalnie skonstruowanego siłownika do domu lub pokoju, załączania lub wyłączania urządzeń klimatyzacyjnych, załączania lub wyłączania urządzeń grzewczych, sterowania instalacją centralnego ogrzewania, załączania lub wyłączania urządzeń oświetleniowych, uruchamiania i wyłączania innych urządzeń takich jako odbiorniki telewizyjne i radiowe, elektrowentylatory, domofony czy furtki wejściowe na posesję, włączanie alarmu lub przywołania pomocy domowników lub personelu medycznego, jeżeli osoba poszkodowana znajduje się w szpitalu lub domu opieki - wyjaśnia promotor projektu Jerzy Nowak.

Jak podkreśla Jerzy Nowak, inteligentny stolik dla chorego może szybko wejść na rynek. - A to dlatego, że tym razem szkoła odstąpiła od czasochłonnego zgłaszania i tworzenia dokumentacji do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polski. Powinno to obniżyć koszty finalne wytworzenia produktu i lepiej służyć całemu społeczeństwu - podkreśla Jerzy Nowak.

Uczniowie Gimnazjum w Połańcu dziękują za pomoc w organizacji wyjazdu do Bangkoku świętokrzyskiemu kuratorowi oświaty Kazimierzowi Mądzikowi, wojewodzie świętokrzyskiemu Agacie Wojtyszek, burmistrzowi Połańca Jackowi Tarnowskiemu, prezesowi firmy Enea i Fundacji Wspomagania Oświaty w Połańcu, a także właścicielowi Huty Szkła w Grzybowie, firmom ENREM i EREA, Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu, Stowarzyszeniu Elektryków Polskich w Tarnobrzegu.

Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition - IPITEX 2018 to wydarzenie, które odbywa się od 2 do 6 lutego każdego roku w ramach Thailand Inventors’ Day, a więc Tajskiego Dnia Wynalazców.

Data ta została ustanowiona w 1995 roku dla uczczenia króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, który sprawował władzę w tym kraju w latach 1946-2016. Jego Wysokość był nazywany ojcem tajskiej innowacji. Skonstruował aerator, który unosi się na powierzchni wody. Na jego cześć zaczęto organizować konkursy i wystawy dla twórców innowacyjnych projektów.

Od 1995 roku na wystawę w Bangkoku przyjeżdżają innowatorzy i wynalazcy z całego świata, a także inwestorzy gotowi wyłożyć pieniądze na wdrożenie prezentowanych rozwiązań do produkcji oraz ich komercjalizację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie