Sandomierz > Na Pieprzówki z przewodnikiem

  Sandomierz > Na Pieprzówki z przewodnikiem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W długi majowy weekend warto wybrać się w Góry Pieprzowe, a przed wyprawą zaopatrzyć się w przewodnik po tym niezwykłym zakątku Ziemi Sandomierskiej. Przewodnik poprowadzi wycieczkę właśnie dziś.
  Pierwszy przewodnik po Górach Pieprzowych wydał właśnie sandomierski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Autorem jest Wiesław Ciamaga, przewodnik , miłośnik i znawca Pieprzówek.

  W wydawnictwie przeczytamy między innymi o geologii i ukształtowaniu terenu, niezwykłej szacie roślinnej i osobliwościach fauny Pieprzówek. Jeden z rozdziałów poświęcony jest obecności sandomierskich gór w literaturze. Książka zawiera mapkę z trasami wędrówek oraz okolic gór. Są także informacje praktyczne, piękne zdjęcia i wykaz niektórych występujących tam roślin.

  A dlaczego warto wybrać się w Góry Pieprzowe? Chociażby po to, żeby zobaczyć niezwykłe łupki kambryjskie sprzed 500 milionów lat. Pieprzówki to, obok Sudetów, najstarsze góry w Polsce. W znajdującym się tam rezerwacie przyrody jest największe skupisko, pod względem liczby naturalnie występujących gatunków, róż dziko rosnących w Polsce. Z gór roztacza się wspaniały widok na Sandomierz, na dolinę Wisły, na Nizinę Sandomierską i na południową krawędź Wyżyny Lubelskiej.
  Na wycieczkę "Góry Pieprzowe - sandomierskie rosarium" na dystansie ośmiu kilometrów oddział PTTK zaprasza w czwartek, 3 maja. Poprowadzi ją, oczywiście, Wiesław Ciamaga. Przewodnik będzie czekał na uczestników przy budynku PTTK - Rynek 12; "Kordegarda" o godzinie 11. Wycieczkę poprzedzi promocja wydawnictwa poświęconego Górom Pieprzowym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo