Nasza Akcja > Wielka akcja "Echa Dnia" - pamiętajmy, że...

  Nasza Akcja > Wielka akcja "Echa Dnia" - pamiętajmy, że każdy z nas może dać komuś życie

  Iza Bednarz

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nasz region ciągle jest "białą plamą" na polskiej mapie transplantacji. Możemy to zmienić. "Echo Dnia" rozpoczyna akcję na rzecz idei darowania narządów do przeszczepów.
  Wydawałoby się, że do idei transplantacji nie trzeba nikogo przekonywać. Większość z nas akceptuje przeszczepianie narządów i tkanek. Pod warunkiem, że to my lub nasi bliscy mają być biorcami. W drugą stronę nie jesteśmy już tak otwarci.

  Świadczy o tym liczba pobrań dokonanych w naszym regionie w ciągu ostatnich sześciu lat - osiem. A według opinii wojewódzkiego konsultanta do spraw anestezjologii, takich pobrań mogłoby być 30 rocznie.
  Tyle szans na to, żeby czyjeś serce, nerka, wątroba, mogły po śmierci dawcy żyć w innym człowieku, marnuje się. Walkowerem poddajemy się śmierci. Dlaczego, skoro prawo jasno określa, w jakich okolicznościach można pobrać narządy po śmierci człowieka?

  Dlaczego, skoro po stronie transplantacji wypowiada się Kościół katolicki, a Jan Paweł II nazywał darowanie narządów aktem najwyższej miłości bliźniego? Ze strachu? Z wygodnictwa? Źle pojętej miłości? Bo wydaje się nam, że jesteśmy to winni bliskiemu, który odszedł? Bo chcemy uspokoić sumienie, że zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, żeby uchronić go przed śmiercią? I dlatego oddajemy go śmierci. W całości, bez reszty. Odbieramy mu szansę życia po śmierci. Czy warto mieć wybór? Czekamy na Państwa opinie, telefony, listy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo