Bieliny > Czy górale świętokrzyscy mają tożsamość? W...

  Bieliny > Czy górale świętokrzyscy mają tożsamość? W niedzielę debata Klubu 3d

  (m)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie utożsamiamy się z tradycją i kulturą ludową Gór Świętokrzyskich. Taką tezę postawili organizatorzy publicznej debaty, którą w Bielinach w niedzielę 25 listopada o 15.30 przeprowadzą Klub Dyskusyjny ,,Gadu - Gadu o sztuce’’ i Stowarzyszenie ,,Klub Debata Decyzja Działanie’’.

  Klub ,,Debata Decyzja Działanie’’ jest stowarzyszeniem funkcjonującym od grudnia 2006 roku. Jego członkami są obecnie mieszkańcy trzech gmin: Bielin, Masłowa i Łagowa. Klub W 2007 roku zorganizował w powiecie kieleckim 7 debat.

  Tym razem publicznie podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania: Czym jest tożsamość Gór Świętokrzyskich? Jaka jest kondycja kultury ludowej w obrębie Gór Świętokrzyskich? W jaki sposób jest finansowana kultura? Jakie działania należałoby podjąć, aby stworzyć sieć współpracy w zakresie rozwoju kultury i turystyki w Górach Świętokrzyskich? Czy powinniśmy mieć jakiś wypracowany styl w budownictwie - podobnie jak zakopiańczycy? W debacie wystąpią m.in.: Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego, Małgorzata Michałowska - Wójcik - etnograf z Wojewódzkiego Domu Kultury, Aneta Maruszak - dyrektor szkoły podstawowej w Makoszynie, kierowniczka zespołu śpiewaczego "Bielinianki" oraz Radosław Nowakowski - pisarz, podróżnik, tłumacz i muzyk zespołu ,,Osjan’’. Organizatorzy chcą rozpocząć tą debatą szerszą dyskusję nad tradycją (tożsamością) i kulturą ludową Gór Świętokrzyskich.

  Debata będzie towarzyszyć obchodzonemu w niedzielę piątym Dniu Kultury i Tradycji Gminy Bieliny. Już od godziny 14.10 rozpoczną się prezentacje artystyczne zespołów ludowych i młodzieżowych z gminy, wręczone zostaną stypendia im. JM Rektora UJ ks. prof. Karola Teligi rozstrzygnięte zostaną konkursy na potrawę tradycyjną, logo GCKiS na "Bezpieczne podwórko" .Na wiejskim bielińskim stole nie zabraknie kapusty "Śwista - Pośwista", swojskiego chleba, prazoków spod Łysicy, gołek Zbója Kaka oraz mleka i miodu, a dla łasuchów znajdą się "Diabelskie kołacze".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo