Kielce > Nowe podatki od nieruchomości

  Kielce > Nowe podatki od nieruchomości

  ATA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kieleccy radni nie zgodzili się na podniesienie podatku od nieruchomości do maksymalnych stawek. Władze miasta opracowały nowe propozycje podwyżek i te zostały przez Komisję Budżetu zaakceptowane.

  Od 5 lat podatki od nieruchomości w Kielcach nie były podnoszone, więc władze Kielc postanowiły je zmienić i wprowadzić maksymalne stawki dopuszczone przez ministra finansów. Dla niektórych przedsiębiorców stawka miała wrosnąć o 75 procent.
  Radni z Komisji Budżetu i Finansów nie zgodzili się na tak drastyczne podwyżki. Zaproponowali ich większe zróżnicowanie i uzależnienie od rodzaju prowadzonej działalności oraz zajmowanej powierzchni. We wtorek debatowano nad kolejną propozycją zmian.

  Zróżnicowano podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców. Mali zapłacą mniej od dużych. To ukłon w stronę kieleckich rzemieślników. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na powierzchni do 200 metrów zapłacą za budynek 17,65 zł za metr kwadratowy, a właściciele powierzchni handlowych po wyżej 1000 metrów 19,01 zł za m kw.

  Mniejsze podatki zapłacą także firmy prowadzące działalność gospodarczą w dziedzinie sportu i kultury fizycznej. Właściciele stoków narciarskich zostali dodatkowo uprzywilejowani, bo w lecie, gdy nie działają wyciągi, będzie obowiązywała niższa stawka podatku. Także niższe opłaty zaproponowano dla organizacji pożytku publicznego.

  Natomiast maksymalną stawkę zapłacą właściciele domów i mieszkań. - Wyliczyliśmy, że dla nich ten wzrost oznacza 6,5 zł rocznie - informowała skarbnik miasta Barbara Nowak.

  Nowe stawki podatków zaakceptowała Komisja Budżetu i Finansów, a musi je przyjąć jeszcze cała Rada Miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo