Ruda Maleniecka > Drożej za karpia

  Ruda Maleniecka > Drożej za karpia

  Marzena Kądziela

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kilogram karpia z Rudy Malenieckiej kosztuje 10 złotych. To o 8 procent więcej niż rok temu.

  Na wigilijne stoły z gospodarstwa w Rudzie Malenieckiej trafi 70 ton naszych ulubionych ryb. Aby karp mógł być sprzedany, muszą upłynąć trzy lata. Tyle bowiem czasu potrzeba, aby z narybku stał się rybą handlową.

  Z Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Malenieckiej do sklepów, przede wszystkim hipermarketów, od Łodzi po Kielce trafi 70 ton naszej ulubionej wigilijnej ryby. Niestety, zapłacimy za nią nieco więcej niż rok temu. Dlaczego?

  - Znacznie wzrosły ceny pasz - odpowiada Ryszard Sidor, współwłaściciel firmy. - Podrożało paliwo, w górę poszły koszty dzierżawy i opłata za podatek rolny. Za tym muszą iść wyższe cyny ryb, inaczej poszlibyśmy z torbami. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, iż w sezonie odłowów zatrudniamy około 30 osób.

  Obecnie cena kilograma żywego karpia w punkcie sprzedaży przy magazynach gospodarstwa to 10 złotych. Znacznie droższą i - jak mówi pan Ryszard - smaczniejszą od karpia rybą jest sandacz, którego cena jest ponad dwa razy wyższa.

  - W punkcie handlowym mamy także żywe karasie, liny, szczupaki, amury, tołpygi - kontynuuje rybak. - Zachęcam także do przygotowywania potraw z tych ryb.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki 2017

  Wideo