Region > Uniwersytet Świętokrzyski do Sejmu w tym roku

  Region > Uniwersytet Świętokrzyski do Sejmu w tym roku

  m

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Minister edukacji i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zapewniła parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej i władze kieleckiej uczelni, że projekt przekształcenia Akademii Świętokrzyskiej w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy ma pozytywną opinię ministerstwa i jeszcze w tym roku zostanie skierowany do Sejmu.

  Takie zapewnienie padło podczas wtorkowego spotkania minister edukacji z członkami komitetu honorowego na rzecz przekształcenia Akademii Świętokrzyskiej w uniwersytet, które odbyło się na wniosek członków komitetu. Mieli oni nadzieję, że pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się już na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. O szybkie skierowanie do prac w komisji projektu w sprawie kieleckiej uczelni zwrócił się w piśmie do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego poseł Przemysław Gosiewski, przewodniczący komitetu honorowego. Tak się jednak nie stało, bowiem w Sejmie trwają rozmowy o budżecie.

  Parlamentarzyści z naszego regionu zamierzają wspólnie działać dalej na rzecz jak najszybszego przeprowadzenia procedur w Sejmie, tak, aby ustawa o przekształceniu akademii w uniwersytet została przyjęta wczesną wiosną. Zdaniem posła Artura Gierady, projekt o zmianie nazwy kieleckiej uczelni powinien trafić do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jeszcze w styczniu. Gdyby tak się stało, po dwóch czytaniach w Sejmie projekt mógłby zostać przegłosowany na wiosnę.

  Akademia Świętokrzyska spełniła wszystkie formalne kryteria wymagane, by mogła nazwać się uniwersytetem. Ma prawo doktoryzowania na siedmiu kierunkach. Wcześniej minister nauki została poinformowana o planach uczelni, staraniach o nowe uprawnienia do doktoryzowania i otwieraniu nowych kierunków. Minister edukacji zapowiedziała, że w styczniu odwiedzi Akademię Świętokrzyską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama