Region > Będą podwyżki dla nauczycieli

  Region > Będą podwyżki dla nauczycieli

  red.

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Weszła w życie nowelizacja Karty Nauczyciela dotycząca podwyżek.
  Zwiększy sie w tym roku, w stosunku do ubiegłego, kwota bazowa, która służy do obliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli, dzięki czemu ich płace wzrosną.

  Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, kwota bazowa wyniesie 2074,15 zł, czyli będzie wyższa o 10 procent w stosunku do obowiązującej w ubiegłym.

  Podniesienie kwoty bazowej oznacza, że średnie wynagrodzenie nauczycieli stażystów wzrośnie o 155 zł, nauczycieli kontraktowych - o 193 zł, mianowanych - o 271 zł, a dyplomowanych o 348 zł.

  Zwiększaniu kwoty bazowej towarzyszy zwiększenie subwencji oświatowej, czyli pomocy finansowej dla gmin, powiatów i województw o 1,85 mld zł. Sumując tę kwotę ze środkami, które już wcześniej były przeznaczone na zwiększenie subwencji, daje to 2,7 mld zł na podwyżki.

  Związek Nauczycielstwa Polskiego nadal nie jest zadowolony z podwyżek i zapowiada zorganizowanie manifestacji w Warszawie. Ma sie ona odbyć 18 stycznia.

  ZNP domaga się 50-proc. wzrostu płac zasadniczych nauczycieli i popiera zwiększenie kwoty bazowej dla nauczyciela stażysty, czyli zaczynającego pracę w zawodzie, z 82 do 100 proc.; pociągnęłoby to za sobą podniesienie średniego wynagrodzenie nauczycieli na pozostałych stopniach awansu zawodowego. Według wiceminister edukacji, Krystyny Szumilas, spełnienie postulatu związkowców spowodowałyby skutki finansowe dla przyszłorocznego budżetu w wysokości 7 mld zł. (PAP)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo