Kielce > Kupią cytomammobusa

  Kielce > Kupią cytomammobusa

  ps

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wkrótce kupi cytomammobusa. W aucie, które będzie jeździło po całym województwie kobiety będą mogły zrobić mammografię i cytologię.

  Cytomammobus będzie jednym z pierwszych zakupów z Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie. - Jego koszt wyniesie około 5 milionów złotych, które weźmiemy z tej części Regionalnego Programu Operacyjnego, w której są przeznaczone pieniądze na służbę zdrowia - mówi Marcin Perz, członek Zarządu Województwa.

  Takie auto może uratować życie wielu kobiet. Zwłaszcza tym, które mieszkają na wsiach i mają trudny dostęp do badań cytologicznych i mammograficznych. - Niektóre pacjentki nie chcą przyjeżdżać do Kielc na takie badania, bo jest dla nich za daleko. Dlatego cytomammobus będzie dla nich wielkim ułatwieniem - mówi Jacek Heciak z Kielc, doktor radiolog, który zajmuje się diagnostyką.

  Badanie cytologiczne pozwalana na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Z kolei mammografia jest radiologiczną metodą badania sutka i cenną metodą wykrywania raka piersi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki 2017

  Wideo