Gm. Pińczów > Dwie szkoły do zamknięcia

  Gm. Pińczów > Dwie szkoły do zamknięcia

  /MIO/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zamiar likwidacji podstawówek w Szarbkowie i Unikowie wywołał protesty części mieszkańców. Władze gminy Pińczów mówią, że nie ma innego wyjścia.

  Pierwszy krok w kierunku likwidacji dwóch niewielkich szkół podstawowych - w Szarbkowie i Unikowie (gmina Pińczów) - wywołał spore protesty. Zwłaszcza mieszkańców Unikowa i radnego Marka Sarny, który stanął w obronie unikowskiej podstawówki.

  W listopadzie ubiegłego roku radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Zdecydowano tak dopiero po skalkulowaniu kosztów oraz rozmowach z mieszkańcami obydwóch wsi.

  W Szkole Podstawowej w Unikowie uczy się obecnie 13 dzieci w klasach I-III i troje w "zerówce". Koszt utrzymania ucznia w szkole wynosi 8.873 złote, a w oddziale "0" - 14.733 złote. Z prognoza wynika, że w przyszłym roku szkolnym uczniów byłoby tyle samo, a w następnym jeszcze mniej. Budynek szkoły jest własnością wspólnoty wiejskiej. Wybudowany i rozbudowany został w czynie społecznym.

  W odległej o niecały kilometr szkole w Szarbkowie uczy się 8 uczniów, a kolejnych sześcioro dzieci uczęszcza do zerówki. Koszt utrzymania ucznia w szkole wynosi 9.108 złotych (łącznie z "0"). Z prognoz wynika, że w następnych latach dzieci byłoby więcej, ale liczba uczniów i tak zwiększyłaby się nieznacznie.

  Połączenie obu szkół nie wchodzi w grę, bo rodzice z Unikowa nie chcą, aby dzieci uczyły się w Szarbkowie - i na odwrót.

  Więcej w jutrzejszym "Echu Dnia"

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo