Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suchedniów > Zimowa sensacja przyrodnicza. W styczniu znaleziono żmiję

/BOL/
W Suchedniowie 16 stycznia odnaleziono wygrzewającą się w słońcu, półmetrowej długości zmiję.
W Suchedniowie 16 stycznia odnaleziono wygrzewającą się w słońcu, półmetrowej długości zmiję. R. Noworycki

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

To jedyny w Polsce jadowity wąż. Dorasta do 90 cm. Poluje w dzień i nocą, na małe gryzonie, żaby i jaszczurki. Jej jad jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Zimę żmije spędzają w ziemnych norach, czasem w jednej zimuje wiele osobników. W sen żmija zygzakowata zapada między wrześniem a październikiem, budzi się w marcu lub kwietniu (nie dotyczy to opisanego osobnika z Suchedniowa). Jest gatunkiem chronionym prawem.

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek. W połowie stycznia w suchedniowskich lasach odnaleziono żmiję zygzakowatą. O tej porze roku ten chroniony gad po prostu nie miał prawa obudzić się ze snu.
We środę w lasach suchedniowskich dwaj leśnicy odnaleźli żmiję zygzakowatą.

- Szliśmy z podleśniczym Tomaszem Mazurem przez las w okolicach ulicy Stokowiec, kilkadziesiąt metrów od linii lasu nagle omal nie weszliśmy na żmiję. Leżała w nasłonecznionym miejscu i wygrzewała się. W naszych lasach występuje ten gatunek, ale o tej porze roku nikt by się nie spodziewał spotkania z tym gadem. Byliśmy bardzo zaskoczeni - opowiada Roman Noworycki z Suchedniowa. Nasz rozmówca twierdzi, że zwierzę było dość żwawe. Żmija o czarnym ubarwieniu miała około pół metra długości, więc był to już dorosły osobnik. - Gdyby nie to, że sam ją zobaczyłem, chyba bym nie uwierzył, że w styczniu można spotkać żmiję - dodaje Roman Noworycki.

Poinformowany przez nas o niecodziennym odkryciu przyrodnik Andrzej Staśkowiak nie kryje zdumienia. - To niemożliwe! Teraz żmija? Takiej obserwacji chyba jeszcze nigdy nie było! Staśkowiak przypuszcza, że gad obudził się z zimowej hibernacji ze względu na ciepło. - Teraz mamy takie temperatury, jak na wiosnę. Pewnie dlatego żmija się obudziła - uważa przyrodnik. Jakie ma szanse na przeżycie? Roman Noworycki martwi się, że chronione zwierze może nie przetrwać nocnych przymrozków. Problemem dla żmii może być także zdobycie pokarmu. Jeśli zwierzę w por zorientuje się o pomyłce, być może zdoła na czas znaleźć dla siebie ciepłą kryjówkę i bezpiecznie przeczeka do wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie