Region > Internetowa strona Świętokrzyskiego Urzędu...

  Region > Internetowa strona Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego dla niewidomych

  ps/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie


  Od kilku dni możemy korzystać ze strony internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego - mówi Tomasz Krzyżanowski, wiceprezes Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach.

  Warunkiem jest posiadanie przez nie specjalnego programu udźwiękowiającego z syntezatorami, który wszystkie informacje przekazuje za pomocą mowy. - Niewidomi dzięki takiemu oprogramowaniu mogą korzystać z komputera, który mówi im, w jakim miejscu się znajdują, jakie polecenia wykonali, co nacisnęli i tak dalej - tłumaczy prezes dodając, że coraz więcej serwisów urzędowych jest odpowiednio przygotowanych do tego, żeby mogły z nich korzystać osoby niewidome.

  Przede wszystkim strony internetowe muszą spełniać wytyczne określone przez światową organizację zwaną Word Wide Web Consortium, żeby służyły niewidomym. I właśnie serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zastosował się do tych kryteriów.

  Program udźwiękowiający jest bardzo pomocny niewidomym. Jeśli posiadają skaner i włożą do niego gazetę, rachunek, czy jakiś dokument, to komputer potrafi odczytać druk. Koszt takiego programu wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych. Jednak niewidomi mogą starać się o dofinansowanie. 98 procent tej sumy pokrywa im Państwowy Fundusz Rehabilitacji. - U nas jest specjalny punkt, w którym pomagamy niepełnosprawnym dostać dofinansowanie - mówi Dariusz Detka, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo