Gm. Starachowice > Ponad 600 mieszkań do sprzedaży

  Gm. Starachowice > Ponad 600 mieszkań do sprzedaży

  Iwona Ogrodowska-Ogórek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gmina Starachowice sprzedaje za 3 procent wartości mieszkania komunalne ich dotychczasowym najemcom. Uchwała przyjęta w listopadzie przez starachowickich radnych obowiązuje do końca czerwca.
  Wykup mieszkań komunalnych w Starachowicach rozpoczął się w latach 90. Utworzony w 1999 roku Komitet Obrony Mieszkańców zabiegał o możliwość wykupu mieszkań administrowanych przez gminę za 5 procent ich wartości. Kiedy radni wyrazili zgodę na taką bonifikatę ruszył lawinowy wykup lokali.

  W roku 2002 zgodnie z informacją podaną wówczas przez Wydział Nieruchomości Urzędu Miasta na 5066 mieszkań wykupionych zostało 3631, co stanowi 72 procent zasobów komunalnych.

  Początkowo pieniądze za wykupione mieszkanie, najemcy mogli wpłacać w ratach. Później gmina jednak zrezygnowała z tego udogodnienia ponieważ, jak twierdzono, choć raty za kupowane mieszkanie były niewielkie niektórzy z nabywców mieli problemy z ich terminowym opłacaniem.

  Obecnie do sprzedaży jeszcze pozostało ponad 600 mieszkań należących do gminy. Nie wykupione lokale komunalne znajdują się jeszcze na osiedlach Wierzbnik, Majówka, Zakładowa, w domach komunalnych na osiedlu Stadion oraz kilka budynków na osiedlu Południe.

  Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o możliwości sprzedaży przez gminę mieszkań komunalnych z 97-procentową bonifikatą.
  - Do każdego z najemców wysyłamy zawiadomienia, informując o możliwości wykupu z 97-procentową bonifikatą mieszkania komunalnego z udziałami w gruncie - informuje naczelnik Agnieszka Gołda z Wydziału Nieruchomości, Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego. - W ostatnim czasie wzrosły dość znacznie ceny rynkowe nieruchomości, dopiero po wycenie pierwszych lokali będziemy mieli ocenę jak wyglądają koszty wykupu po zastosowaniu bonifikaty.
  Ze sprzedaży wyłączono mieszkania zadłużone i lokale socjalne. Gmina dysponuje 650 mieszkaniami komunalnymi, dotychczas chęć wykupu zgłosiło 60 najemców składając stosowne wnioski.

  - Wysyłając zawiadomienia, prosimy zainteresowanych, aby wpłacili 350 złotych na poczet wyceny lokalu. W lutym zostanie wybrany rzeczoznawca majątkowy, który zajmie się wyceną gminnych lokali. - informuje Mieczysław Kłopotowski, kierownik referatu geodezji i zarządzania nieruchomościami Urzędu Miejskiego. - Wtedy będziemy indywidualnie rozmawiać z każdym z najemców. Zgodnie z uchwałą planujemy do końca czerwca zakończyć sprzedaż. Termin wpłacania zaliczki wyznaczono do 30 kwietnia.

  W przypadku śmierci najemcy decyzję odnośnie dalszych losów gminnego lokalu podejmuje prezydent miasta. W takich przypadkach jest ono zasiedlone na przykład przez mieszkańców, którzy w wypadku losowym nagle stracili dach nad głową lub jest ono przeznaczone do sprzedaży.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo