Region > Dla znacznej grupy podatników i płatników mija...

  Region > Dla znacznej grupy podatników i płatników mija jutro termin złożenia wypełnionych deklaracji PIT

  eref

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Do końca stycznia trzeba złożyć wnioski PIT-28, PIT-16A, PIT-14, PIT-19A, PIT-4R i PIT-8AR. Należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach razem z wypełnionym drukiem trzeba złożyć również załączniki PIT-28A i PIT-28B.
  Nowością w 2008 roku są druki PIT-4R i PIT-8AR. Pierwszy z nich jest roczną deklaracją o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą mają obowiązek złożyć płatnicy wykazując w tym druku obliczonego i pobranego podatku w formie zaliczek miesięcznych od wszystkich wypłat należności dokonanych na rzecz swoich pracowników w ciągu 2007 roku.

  Natomiast PIT-8AR to deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym, którą - tak jak PIT-4R - wypełnia płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. W formularzu wykazuje się należny zryczałtowany podatek z różnych tytułów, na przykład od odsetek, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
  Osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć PIT-28, zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poprzedni rok.

  PIT-16A muszą natomiast złożyć osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Wykazuje się w nim składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej.
  Kolejnym formularzem, jaki trzeba złożyć najpóźniej 31 stycznia jest druk IFT-3/IFT-3R będący informacją o wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy nie mającemu w Polsce miejsca zamieszkania, który ze względu na swoją rezydencję podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym poza krajem.

  Ponadto jutro mija termin złożenia informacji o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i wysokości wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowej (PIT-14). W tym samym terminie muszą rozliczyć się, na druku PIT-19A, duchowni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama