Region > Skończył się okres Bożego Narodzenia. Trzeba...

  Region > Skończył się okres Bożego Narodzenia. Trzeba rozebrać choinkę

  /CuK/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane Gromniczną, zawsze przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego (dziś). Kończy w kościele okres Bożego narodzenia. Dzień ten kończy okres świątecznych zabaw. Kończą swoje kolędowanie kolędnicy i księża. Najpóźniej w tym dniu trzeba rozebrać choinkę i usunąć bożonarodzeniowe dekoracje. A w Starachowicach w sobotę wieczorem jeszcze się świeciły świąteczne dekoracje i niektóre choinki. Od lat święto Matki Bożej Gromnicznej kojarzyło się z kopnym śniegiem i wielkimi mrozami. A w tym roku?

  Polska wieś nazywa potocznie to święto Gromniczną. W tym dniu święci się w kościołach świece, zwane gromnicami. Zapala się je potem w trudnych chwilach życia wiernych, kiedy interwencja Opatrzności Bożej może pomóc. Podczas burzy z piorunami stawiano je w oknie drewnianych chat, by chroniły przed uderzeniem pioruna, gromu, stąd nazwa gromnice. Gromnicami zażegnywano klęski gradowe, dymem świec znaczono znaki krzyża na drzwiach i domowych sprzętach. Światło gromnicy chroniło nocnych podróżników przed wilkami. W każdym domu powinna być co najmniej jedna gromnica. Zapala się ją przy łóżku konającego, by jej światło ulżyło mu w cierpieniu i po śmierci zaprowadziło do wieczności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki 2017

  Wideo