Region > Powstanie Szklany Dom w Ciekotach

  Region > Powstanie Szklany Dom w Ciekotach

  /Lid/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W tym roku powinny się rozpocząć prace przy rekonstrukcji dworku rodziców Stefana Żeromskiego w Ciekotach.
  Koncepcja odbudowania dworu jest gotowa od dawna, do końca marca będzie także dokumentacja techniczna. - Na jej opracowanie dostaliśmy pieniądze z Unii - wyjaśnia Bogusław Krukowski, sekretarz Urzędu Gminy i wiceprezes Lokalnej Grupy Działania "Wokół Łysej Góry" zrzeszającej kilka gmin.

  Z dworu rodziców pisarza zachowała się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego belka ze stropu, jest też stara fotografia domu.
  Dzięki temu udało się odtworzyć jego wygląd. Szklany dom, bo tak nazwano dwór, ma być swoistym centrum kultury i turystyki, mają się w nim spotykać turyści, regionalni artyści. Dom ma tętnić życiem.

  - Dlatego do dworu dobudujemy część, która pomieści widownię, będzie kilka pokoi gościnnych, ale nie chcemy zabierać chleba pensjonatom, hotelom czy schroniskom działającym w okolicy. Mamy natomiast nadzieję, że Szklany Dom zainteresuje turystów i coraz więcej będzie ich ścigać pod Radostową.

  Jeśli projekt otrzyma kolejne pieniądze - ma szansę na dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł, prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku.

  - I dalej będziemy się ubiegać o środki. Dokładnie ile ich trzeba nie wiemy, dopiero jak będzie gotowa dokumentacja poznamy kosztorys - mówi Krukowski. Lokalna Grupa Działania liczy na wsparcie władz gminy, powiatu, województwa, a także Barbary Wachowicz, która jest duchem opiekuńczym tego miejsca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo